| OanaChris a întrebat:

Buna TPU! Cum as putea obisnui o pisica noua (care nu mai e pui mic) cu pisica si cainele pe care deja ii am? Pisica noua se irita/sperie rau cand o apropii de cealalta pisica pe care o am si de catel. Ma refer la curte, nu la bloc. Oare s-ar putea acomoda? Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Durează cam o luna perioada de acomodare.
Pisica noua trebuie tinuta separat pentru inceput.
O incapere, unde sa aiba apa, mancare, sa doarma linistita.
Incet, incet, dupa ce se obișnuiesc cu mirosurile dintre ele, vor dormi gramada si se vor iubi.
Cu rabdare se poate, vorbesc din proprie experiență.
Dintr o pisică care a sărit pe sifonier cand a vazut cainii mei, care iubesc pisicile dealtfel a devenit sora lor si se iubeau tare.
Daca era pui era simplu...asa trebuie sa i dai aceste 3, 4 saptamani.
Eu am gasit metoda Intr o carte despre psihologia animalelor.
Si chiar a funcționat.
Toate cele bune,

| OanaChris explică (pentru ioana748):

Buna! M-am gandit si eu sa fie separata intr-o camera dar nu se simte prea singura si inchisa, mai ales ca eu nu sunt acolo decat in weekend, este doar familia? Sa o mai las in curte? doar ca in curte e si catelul.Sau tu cum ai procedat?

| ioana748 a răspuns (pentru OanaChris):

Buna,
Pisicilor le place sa fie singure, in mare parte din timp.
Poti s o mai lasi si in curte, oricum daca stie ca are mancare nu pleaca departe.
Eu o țineam Intr o camera separata si mai ieșea afara in curte, insa incercam sa nu se intersecteze cu cateii.
Cam doua saptamani. apoi incet, incet.
O sa se adapteze, ai sa vezi.

| OanaChris explică (pentru ioana748):

Buna,
Cand era la apartament si plecam dimineata la servici, o auzeam cum mieuna, practic nu ii placea singura. Cand o lasa-i afara in curte nu avea tendinte sa iasa la strada, sa fuga etc?
A mea este si in calduri in perioada asta.

| ioana748 a răspuns (pentru OanaChris):

Ba da iesea, dar se întorcea.
Daca a fost invatata pe afara, isi doreste sa iasa...ca a mea prefera sa si faca nevoile afara.
Ideea e ca atunci cand se întorcea evitam sa aiba contact cu celelalte animale.
Astfel se simțea in siguranță si ca este un teritoriu unde este acasa.
Intra in camera si se culca.
Nu ai ce sa i faci...o lasi sa iasa...stie ca la tine are mancare, apa, revine.
Doar ca daca este fetita o sa ti vina cu puișori.
Cica sunt niste pastile pentru pisici in perioada respectiva...nu stiu, nu le am folosit.
Adica, daca i fetita poate ar trebui sterilizata.
Mai sunt campanii de sterilizare gratuita pentru acestea gasite pe strada.
happy

5 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Greu. Se recomandă prezentarea mirosurilor în primă fază, si abia apoi prezentarea propriu zisă. Pisicile sunt solitare si nu acceptă să-și împartă teritoriul și hrana cu nimeni, iar câinii sunt teritoriali și nu acceptă din prima membri noi.

Urmărește-l pe Cesar Millan, poate va funcționa una din strategiile lui