| NaomyTommy a întrebat:

De 2 saptamani am un cateluse de rasa mica o cheama Cara ea are vreo 3-4 luni insa pana ieri manca mult dar de ieri nu a mancat nimic nu vrea sa manance deloc i-am dat laptic, ciorbita, pedigree junior dar degeaba nu vrea sa manance doar doarme ma sperie foarte tare
Ajutati-ma va rog mult e vorba de un sufletel

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Ai inceput sa ii faci vaccinurile? a facut deparazitarea interna. Daca ai inceput sa ii faci vaccinurile, ai fost cu ea afara? Daca ai fost si daca inca nu are vaccinurile facute si nici deparazitarea interna facuta, se poate sa fi luat o boala sau sa aiba vermisori intestinali. Daca are vaccinurile la zi si deparzitarea interna facuta si inca nu ai scos-o afara inca, s-ar putea sa fi racita sau sa aiba probleme cu stomacul ori lipsa de anumite vitamine.
Te-as sfatui sa te-as sfatui sa te duci cu la un veterinar si dupa un consult o sa iti spuna exact ce are si care estre tratamentul.

| NaomyTommy explică (pentru LaLaura):

Nu stiu daca i-au fost facute vaccinurile pentru ca am primit-o acum 2 saptamani iar persoana de la care am primit-o a luat-o de la cineva de pe net, am iesit saptamana trecuta cu ea dar nu a reactionat in niciunfel pana ieri, la mine in cartier e un mic cabinet veterinar dar e foarte scump iar ai mei nu imi dau bani pentru catelusa dar nu vreau so pierd m-am atasat foarte mult de ea

| LaLaura a răspuns (pentru NaomyTommy):

Pai nu poti sa nu ii faci vaccinurile, trebuia sa nu o iei daca nu ai bani sa o intreti, are nevoie de multe vaccinuri si medicamente pe tot restul vietii, iti spun din propria experienta.
Vaccinurile sunt obligatorii in fiecare an, daca nu are vaccinurile facute poate lua o boala cum e parvoviroza sau rabia care e mortala in 60% din cazuri, iar daca nu e dusa la timp la veterinar, este mortala in proportie de 100%, plus sunt alte boli la fel de periculoase, de aceea sunt si vaccinurile obligatorii la fel si deparazitarea interna facuta,
Stiu ca sunt scumpe vaccinurile ( mai ales primele vaccinuri care depasesc 150 de lei), dar fara ele s-ar putea sa iti moara cainele, daca stii ca nu ai bani, atunci te-as sfatui sa o dai la altcineva care isi permite sa o mentina sanaroasa, cu vaccinuri si vizite regulate la veterinar, cu o hrana sanatoasa ( fara ciorbe, sarea, prajeala ii strica ficatul, rinichii si stomacul).

| ally123sims a răspuns (pentru NaomyTommy):

Pai si tu nu iti dai seama ca mai rau ii faci daca nu te duci cu ea?!
O sa moara si o so ai pe constiinta asa ca fuguta la vetrinar cu banii de la pusculita.

| NaomyTommy explică (pentru ally123sims):

Am fost acum la dr veterinar si i-a dat o pastila a spus ca are viermisori si are un pic de temperatura am ajuns acum de o jumatate de ora insa se simte la fel

| SuperGirl2 a răspuns:

Nici cățelușul meu nu mai mânca, dar i-am dat mâncarea în gură și probabil nu mănâncă căci s-a săturat de acel fel de mâncare.Doarme pentru că se plictisește sau poate o doare ceva.Ar trebui să o duci la veterinar.
PS. Nu are voie să mănânce doar mâncare pentru căței și în nici un caz nu are voie să bea lapte. Se poate îmbolnăvi dacă îi dai mâncare de om.

| NaomyTommy explică (pentru SuperGirl2):

Nu vrea sa manance nimic i-am dat boabe ciorbita inmuiata cu painica ea manca ii placeau astea dar acum nu mai vrea refuza mancarea am fost acum cu ea la veterinar si i-a dat o pastiluta pentru viermisori a trecut o jumatate de ora de atunci dar nici acum nu se atinge de mancare nu stiu ce sa fac crying