| Radu_Traian_1992 a întrebat:

Am cumparat un caine ciobanesc mioritic. Cainele are 6 saptamani. Aseara i-am fiert paste cu pedigree junior. Si a mancat. Astazi nu mai vrea sa manance nimic. Nici apa nu bea. Ce sa ii dau sa manance.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Catelul probabil a facut constipatie.
La varsta de 6 saptamani nu oi se da inca mancare uscata, ci doar lapte, gris cu lapte, supa de carne de pui, etc, adica ceea ce se da si la un copil de 1-2 ani.

Acum incearca sa-i dai lapte, iar daca nu-l vrea, du-l la un medic veterinar!

regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca e de la mancare. Ciobanestii prin natura lor mananca la stana mamaliga, zer si resturi de orice mancare. Daca e vesel si jucaus, nu are nimic, pur si simplu nu ii este foame sau sete. Daca e apatic, cu siguranta a luat vreun virus. Este vaccinat?

| mihai69 a răspuns:

Cum poți să-i dai unui câine de 6 săptămâni (care în mod normal ar mai suge de la maică-sa, de n-ar fi smuls de lângă ea) paste fierte cu boabe?!?
Mergi cu el urgent la veterinar!
Și pe viitor, dă-i griș cu lapte și supă de carne de vită sau pui! cu ceva bucăți de carne prin ea. Apoi schimbi în orez cu carne și legume, treptat.
Boabe, dacă o mai vrea, abia când trece de 9 luni. Dacă apucă, desigur...

| Radu_Traian_1992 explică (pentru mihai69):

Femeia de la care l-am luat mi-a spus ca si ea la a ei tot asa le da. Orez sau paste fierte cu carne. Carne doar ca sa ii deie gust.

| mihai69 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Femeia aia cu siguranță nu ține la câinii ei...
sad
Du-l la medic totuși!