| Birleanu_Maria_1975 a întrebat:

Buna,TPU! De cand aveam 4 ani imi doresc un caine,doar ca parintii mei (in special mama) nu sunt de acord. Am incercat toate metodele (de note nici nu se pune problema,media mea anul trecut a fost 9, 92). Nu stiu ce sa mai fac! Am vreo 10 carti despre educarea,dresarea,rasele de caini, istoria canidelor etc.(toate au vreo 200-400 de pagini). Cel mai mult imi doresc unul adoptat. As face orice pentru asta. As incerca si varianta aducerii unui puiut in casa doar ca imi este frica ca se va supara mult prea tare pe mine (mereu cand pun problema unui animal de companie ea se supara si zice ca daca ii aduc un caine in casa ea pleaca de acasa). Va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Nu adopta un catel fara acordul parintilor. Evident ca mama ta nu va pleca si nici nu te va da afara. Dar va iesi un scandal nemaipomenit, nu vor mai avea incredere in tine, s-ar putea sa te pedepseasca si sa arunce puiul de catel afara! Si apoi el o sa sufere! In plus nu poti adopta daca nu ai 18 ani.
Tot ce poti face e sa astepti sa ai casa ta. Cati ani ai?
Eu am o prietena careia parintii nu-i dau voie cu caine. Nici macar unul micut. Un Chihuahua. Pentru ca au pisici deja. Dar s-a resemnat si peste un an si un pic o sa aiba propriul ei apartament si un caine. A facut o intelegere cu parintii sa-i ia apartament dupa ce face 18 ani si termina liceul. Ai rabdare. Un caine nu e usor de ingrijit. O sa-ti placa un an si apoi o sa-ti dai seama ce greu e.

| Lego_Pante_1995 a răspuns:

Poate ca esti alergica.Te-ai gandit la asta?

| Birleanu_Maria_1975 explică (pentru Lego_Pante_1995):

Nu,nu sunt alergica. Stau toata ziua si ma joc cu caini din fata blocului. Si cand mai vin unii prieteni de familie care au caine numai cu el stau (il tin in brate, il scot la plimbare, ma joc cu el etc.)

| Lego_Pante_1995 a răspuns:

Pai uite. si eu am vrut sa am un caine... to ttimpul o bateam pe mama la cap..pana la urma m-am hotarat sa imi iau un pagpagal numai ca eram alergic apoi am vrut sa imi iau un hamster.si hamster a ramas.acum astept unul.Si am o idee pentru tine..cand mama ta nu aude spune-i unui prieten de ziua ta sa iti aduca un caine.mama ta nu va avea cum sa refuzewinking