| Lustra a întrebat:

Hi! Ma gandesc de mult sa-mi iau un animal de companie, un caine.Ma atrag in special ciobanestii germani si husky.
Doresc:

-Cateva informatii despre aceste 2 rase canine si nu numai.
-Niste sfaturi utile si esentiale pentru dresarea unui caine. Sfaturi sa fie ascultator, eventual sa-si faca nevoile intr-un anume loc.
-In ce consta alimentatia acestora, mici comparatii intre cele 2 rase si cat de pretentioase pot fi.
-Alte sfaturi folositoare.

As dori raspunsuri cat mai elaboare, din partea cunoscatorilor.
Sunt dispus sa-mi dedicat 60-70% din timpul meu liber unui caine, asta ca sa intelegeti de ce nu doresc un pudel sau ceva pisica.

Dau funda, vot ce mai vreti voi. ^^

Răspuns Câştigător
| gogoshik a răspuns:

Si eu am avut exact aceeasi problema: husky sau ciobanesc german? Pana la urma am ales ciobanescul german(cu par lung), mascul. Ei de obicei ajung la 45-50 de kg, al meu a ajuns la aproape 70... In fine, ei sunt caini de curte, iar daca stai la bloc nu te sfatuiesc sa iti iei si daca ai tot tumpul din lume sa ii plimbi. Cainii de rasa husky trebuie plimbati cam 1 km pe zi, cel putin asa am citit. De asemenea, trebuie tunsi. Te poti uita pe yt sa vezi laughing). Sunt caini care se ataseaza foarte rapid de stapan, super loiali si prietenosi. Au nevoie de timpul tau, dar te descurci tu cu ei.
Despre ciobanestii germani habar nu am ce sa zic... Parca sunt oameni! Deci se ataseaza intr un hal de tine, incat daca cumva vrei sa il dai moare de depresie(nu am facut asta NICIODATA dar am intalnit cazuri, deci daca iti iei un caine de rasa asta pe viata il ai). Sunt super energici, jucausi si rod ABSOLUT tot ce gasesc cand sunt pui(dar apoi fac fata aia de catelus micut si nu ai cum sa te superi pe ei). Sunt usor de antrenat, inteleg orice zici, sunt foarte foarte inteligenti. Luna trecuta a inceput sa-si schimbe blana si ii cade peste tot(iti spun asta ca sa nu ai surprize). Nu suporta alte animale pe langa tine, devine gelos. Daca ai cumva deja un animal de companie, atunci e ok ca se invata, dar daca iei un animal dupa ce l ai luat pe el, va fi razboi.
Nu stiu, sper ca te am ajutat eu spun si sa cauti pe internet mai multe informatii, ce ar fi cel mai bine este sa intrebi detinatori de caini de rasele astea. Succes cu viitorul catelus!

| Lustra explică (pentru gogoshik):

Pacat ca n-ai zis nimic si despre husky, sa pot face o comparatie.Chiar si asa, mi-ai dat niste informatii foarte utile si unele chestii chiar nu le gaseam pe Internet. Sper sa fie si adevarat ce zici tu laughing.Am cautat pe net despre husky.Sincer,n-am gasit multe articole in romana, a trebuit sa ma uit la cele din afara.Mersi inca odata.

Si inca o intrebare:Stii cumva daca conteaza varsta la unul din ei? Stiam ca daca are cam 1-2 ani, o sa-ti fie mai greu sa-l dresezi pentru ca trebuie luati de mici. Daca e asa, cam cate saptamani/luni trebuie sa aiba sa-l pot face sa ma asculte?

1 răspuns: