| Lovwly a întrebat:

De curand mi-am luat un catel (pui) Bichon, insa nu stiu daca este maltez, havanez sau frise. Nu imi pot da seama. este identic cu acesta: www.imperecheri.ro/images/poze_0/195/pic195584_caine_Hav anese.jpg insa nu sunt sigura ca e havanesse.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Daca este alb si are parul mat este maltez, daca are parul cret si alb este frise si daca e bicolor, doar crem sau doar negru, par nici mat, nici cret atunci e havanese.

| Lovwly explică (pentru RedNose):

Catelul e negru tot. am pus si poza.

| RedNose a răspuns (pentru Lovwly):

Era bine sa pui poze cu parintii, ca puiul poate arata acum intr-un fel, la maturitate altfel. oricum, fara pedigree al parintilor nu stii radacinile parintilor puiului.

| Lovwly explică (pentru RedNose):

Tatal puiului este havanesse cu pedigree si e adus din Turcia (e rasa pura), iar mama este corcitura de bichon cu maidanez.

| RedNose a răspuns (pentru Lovwly):

Deci puiul tau e metis, nu are cum sa fie de rasa si la maturitate poti avea surpriza sa aiba trasaturi si de maidanez.

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Oricum fara pedigree nu stii ce rasa e...ped-ul e singurul act ce iti dovedeste ce tasa e catelul tau. acum poate sa arate a maltez si la maturitate sa fie exact ca un havanese, deci n-ai de unde sa stii ce rasa e...