| DutzaDiia a întrebat:

De mai putin de o saptamana am un pui de pisica. Ideea este ca se obisnuieste destul de greu cu litiera, o cam ocoleste si "zgarie" ca si cum se pregateste sa-si faca nevoile prin alte locuri (in baie), dar in litiera unde are nisip, nu. Am fost surprinsa cand am lasat-o singura 3 ore si s-a dus singura sa faca acolo. Si cu somnul e o problema. Ce sfaturi imi puteti da?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai daca s-a dus deja la litiera ce treaba mai ai cu ea? Du-o tu in brate si pune-o in litiera din cand in cand ca sa invete sa ajunga acolo, eu asa le-am invatat pe ale mele.
Si cu somnul ce problema? Detaliaza si tu ca n-avem de unde sa ghicim

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ce varsta sau cîte luni are pisica? Este fetiță sau băiețel? Ce rasă este? In legatura cu somnul, pisicile daca ziua dorm seara si noaptea in special au un chef nebun de joacă, deci fă cumva sa o obosesti ziua, joaca te cu ea si o sa vezi ca noaptea vei avea liniste ca va dormii, pisoii mici sunt ca si bebelusii, daca ziua dorm, noaptea plîng si au poftă de joacă.

| JackR a răspuns:

Cand o vezi ca incepe sa "zgarie", o iei pe sus si il duci la litiera. In timp o sa se obisnuiasca sa se duca singura.
Ce inseamna "problema cu somnul"? Instinctiv, pisica este un animal nocturn. Asa ca nu te astepta sa doarma dupa programul tau. Trebuie sa o ajuti sa-si consume energia in timpul zilei. Cumpara-i cateva jucarii de la pet shop si "invat-o" sa le foloseasca.