| alexutza_3691 a întrebat:

Hey! Deci ma tot rog de parintii mei sa-mi ia o pisica de craciun dar nici nu vor sa auda. Ei bine ei au o singura problema care imi pare ca ii obsedeaza deabinelea si anume pisica sa nu isi faca nevoile prin casa
Daca aveti solutii sau sfaturi legate de o litiera usor cat de cat de curatat si altele va rog sa raspundeti!

4 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Parintrii tai trebuie sa stie urmatoarele:
1) pisica daca nu iese din casa nu naparleste (deci par mai deloc)
2) pisica daca se invata 2-3-4-5 zile sa faca intr-un loc anume, asa va ramane
cum o inveti? pai simplu...
cand vezi ca se "pregateste" o trimiti sau o iei si o duci in locul bine stabilit de tine amenajat, dupa ce face, o bagi cu boticu acolo sa isi dea seama. faci asta cateva zile, si vei avea succes!

| Doctorfishadi a răspuns:

Cumperi o cutie cu nisip si o pui pe bacon, in alta camera, cu timpul se va obisnuii sa faca acolo nevoile!

| Anonima6 a răspuns:

In primul rant ii iei o cutie cu nisip cred ca e nisip Special de asa ceva si o inveti tu cumva sa-si faca nevoile acolo. Asa a vacut colegul meu care sta la bloc

| GoldAndrea1 a răspuns:

Sa vedem... Ia o litiera pentru pisica si daca vrei sa-l inveti trebuie sa faci asta pas cu pas, asta daca nu-i deja obisnui happy. De exemplu, ai putea sa-l obligi, adica de fiecare data cand incearca sa-si faca nevoile, pune-l in litiera si daca face acolo rasplateste-l. Dar asta doar daca face la litiera happy. La un moment dat isi va da seama ca este rasplatit doar cand face la litiera si poate merge si se obisnuieste. Rasplata poate fi ceva delicios pentru pisici, sau o mica jucarioara noua cu care sa te joci cu el happy. Sper ca te-am ajutat happy