| AnonimKidd a întrebat:

Deci cu ce sa-ncep? Am un perus(mascul) care ma musca si e rau si mereu e speriat desii il am de doi ani! I-am cumparat un perus(femela). Femela este mica are 2 luni.Cand am cumparat-o nici nu stiia sa muste si-mi ziceam in gand:"Perfect! Acum o sa se obisnuiasca cu mine si nu o sa ma muste!". Iata ca e invers! Acum ma musca destul de tare! Si sta numai langa mascul:mananca cu el, doarme cu el.Baietelul(masculul) vine si o scarpina in cap...Stau foarte apropiati unul de celalalt.Nu vreau ca femela sa se obisnuiasca sa ma muste! Ce sa fac! M-am cam enervat cand am vazut cum ma musca!

Răspuns Câştigător
| alexstb a răspuns:

Am avut si eu 4 perechi asa imi facea si mie ma musca mereu nu ai ce sa le faci ei se apara dar dupa 4 ani cam asa nu o sa te mai muste cand o sa fie mai batraniwinking a avut un vecin o femela era bartana nu il mai musca manca din mana lui cand sunt tineri asa fac musca sa se aperewinking dupa cativa ani nu mai musca sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| IrinaStef a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei calm si iai pe fiecare pe rand pe degetele de la mana si incearca sa le dai ceva ce le place..cum ar fi patrunjel sau paine uscata.Astfel poate se vor obisnui si apropia de tine si nu te vor mai ciupi.Probabil se simt stingheri, chiar daca ii ai chiar de mai multi ani.