| Bidenci_Sorin_1993 a întrebat:

are ceva daca i-am dat porcusorului meu de guineea varza (nu murata)...
lasati-mi o lista cu ce pot sa i dau de mancarae...voi cam ce i dati de mancare?

Răspuns Câştigător
| Anna0111 a răspuns:

Vad ca varza a starnit o adevarata controversa. Eu sunt crescatoare de porcusori de multi ani si va pot spune ca AU VOIE, dar NU MULTA, adica zilnic. Ci doar ocazional, 1 data pe saptamana sau chiar mai rar.

CE MANANCA porcusorul de guineea?
hmmm, porcii de guinea mananca graunte de tot felul si legume, dar nu oricare. a se evita varza intrototul! semintze de floarea soarelui (neprajite si nesarate desigur), orz, ovaz, secara, porumb (putin), fara semintze de dovleac. toate grauntele trebuie sa fie curate, fara insecticide sau te-miri-ce.
daca vrei sa le dai "bomboane", da-le patrunjel (frunze). patrunjelul are cel mai mare continut de vitamina C (si ei au mare nevoie de asta, pentru ca spre deosebire de multe alte jivine, nu pot sintetiza singuri vitamina C). morcovi, ardei gras foarte putin, fasole verde proaspata, un pic mic de telina sau pastirnac, mazare NU, castravete destul de putin, salata DA oricit de multa, fin in orice cantitatzi (atentzie! finul luat de la tzarani sau de pe cimp poate sa le "ofere" trichofitzie), si mai departe te descurci.

constatare la porcii guinezi pe care i-am avut : daca intr-o adapatoare mare (250ml sau mai mare) pui 1 fiola de vit. C, o beau ca pe suc in loc de apa. le place si o beau pentru ca le place, nu numai ca au nevoie sa se hidrateze. a propos, legumele NU pot inlocui apa eficient, asa ca o adapatoare este absolut necesara. nu un castron cu apa, ci adapatoare speciala pentru rozatoare.

Implicit vitamina C
Fiolele de vit c nu se mai fabrica de foarte multa vreme. Apropo! eu imi produc singur cantitatile de hrana necesara animalelor deci, nutreturile pe care le folosesc pentru. animalele mele am siguranta ca sunt de cea mai buna calitate.
Fiolele de vit c nu se mai fabrica de foarte multa vreme.
? atunci de ce se gasesc la farmacia de la parterul blocului meu cu data de fabricatie recenta?

daca intr-adevar cultivi respectivele nutreturi, da, sunt de acord, ai toata siguranta. daca sunt cumparate din piata si faci doar amestecul, ai grija la substantele cu care sunt tratate...
Implicit hranirea adecvata a porcusorilor de guinea
Vad ca varza a starnit o adevarata controversa. Eu sunt crescator de porcusori de multi ani si va pot spune ca AU VOIE, dar NU MULTA, adica zilnic. Ci doar ocazional, 1 data pe saptamana sau chiar mai rar.

Se poate da zilnic: iarba proaspata, grau (sau orz, ovaz...) incoltit, morcov si nelipsitul FAN!

Alte alimente care nu trebuie sa lipseasca: ardeiul (de oricare ar fi: gras, verde, rosu... gogosar... da NU CIUSCA!), patrunjel (frunze +radacina), marar frunze, castravete, mere, sfecla rosie, conopida, brocoli, papadie, iarba gainii (stelaria media), coaja de pepene, porumb verde fraged (panusi, boabe, matase), frunze fragede de telina.

Alimente care se dau mai rar dar sa nu lipseasca din dieta: mazare verde, dovleac galben de placinta, dovlecei, fructe de sezon (cele romanesti, nu importate si tratate cu insecticide sau conservanti - struguri, cirese... deci rar dar fara samburi!), varza si salata nestropite! Atentie la salata - nu este foarte hranitoare si contine multi azotati, nitrati... data in cantitati mari (zilnic sau la cateva zile) provoaca deranjamente stomacale, toxinfectii alimentare putand duce la moarte!

NU SE DAU: FASOLE (de nici un fel!) REVENT, CARTOFI, SOIA, CAPSUNI - ORICE ALIMENT IUTE, SARAT SAU CARE CONTINE ZAHAR, OUA, CONSERVANTI!, de asemenea fara NUCI, ALUNE, alimente cu inalt continut de proteine.

Ca mancare solida, in afara de fanul care NU trebuie sa lipseasca se poate da amestec de seminte astfel:
- 80% ovaz
- 20% amestec din: grau, orz, seminte fl soarelui decojite (!), mazare furajera.

Se poate da si din comert amestec special pentru porcusori dar cu conditia sa contina MULTA FIBRA, nu proteina. Eu recomand produsele PRESTIGE de la Versele Laga.

VITAMINA C este foarte importanta: porcusorii NU isi pot sintetiza singuri deci au nevoie de alimente cu inalt continut de vit C. Putem ajuta noi porcusorii cu un necesar dandu-le 1 sau 2 ori/saptamana cate 1/8 vit C pisata in putin apa de baut (1 lingura) si data pe gurita. Mai mult nu este necesar deoarece PREA MULTA vitamina C determina PSEUDOSCORBUTUL, care are aceleasi manifestari cu SCORBUTUL (lipsa vitaminei C din organism).

APA SA NU LIPSEASCA! - se foloseste adapatoarea speciala pentru rozatoare, sa fie cu apa proaspata schimbata zilnic, de preferinta plata.