| Mabanom a întrebat:

Am două întrebări prima ar fi
1. daca oaule de rate stau de 14-18 zile in cuibar mai pot ieși pui din ele daca rata clocește in viitor?(5-6 zile)
2. Exista lucruri că sa fac că sa oua mai des ratele?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Pai daca nici un ou nu este mai vechi de 10 zile maxim atunci nu trebuie sa pui altele daca stii ca exista printre acele oua care sunt mai vechi de 10 zile atunci schimba-le pe toate ca nu poti stii care e mai nou si care e mai vechi!

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Pentru ca acele oua iar se incalzesc cand se oua o alta rata iar se racesc iar din cauza asta nu-s bune!
Apoi chiar daca le pastrezi in casa tot nu-s bune, nu ai voie sa fie mai vechi de 10 zile!
Cu cat e mai proaspat cu atat e mai sigur ca va iesi pui din ea!

| Mabanom explică (pentru lpavel):

Și daca rata face pauza ce sa fac
Acum ar trebui sa la iau și să înceapă altele
Mă gândesc că dacă a stat sub ele nu ii problema
Deci ar trebui sa le iau de sub ea și să las sa oua altele?

| lpavel a răspuns (pentru Mabanom):

Daca rata face pauza mai mult de maxim 20 minute, ia-ti adio de la acele oua laughing
Le iei alea vechi de sub ea si nu astepti pana oua ea altele ci mergi si cumperi de pe la vecini oua proaspete si cat mai ai tu si le pui sub ea toate odata!
Daca astepti sa oua altele atunci nu e bine pentru ca:
1 poate nici nu va oua daca cloceste(de obicei asa ar trebui sa nu mai faca oua daca cloceste)
2 ouale nu se vor cloci la fel, deci puii nu vor iesii toti odata iar daca rata va vedea ca au iesit cativa pui celelalte oua le va parasi!

| Mabanom explică (pentru lpavel):

Rata inca nu a clocit deloc doar că s-a oprit din ouat de aia zic că ar trebuie sa le iau sa facă altele?

| Mabanom explică (pentru lpavel):

Mai is 2 de vo 8 zile

| Mabanom explică (pentru Mabanom):

Daca as face un test de fertilitate și ar ieși pozitiv ar însemna că îi bun oul pentru incubație nu?

| lpavel a răspuns (pentru Mabanom):

Probabil da... asta nu-ti pot spune sigur ca nu stiu!

| Mabanom explică (pentru lpavel):

Am înțeles!
O sa incerc sa vad daca sunt fertile

| lpavel a răspuns (pentru Mabanom):

Pai daca nici un ou nu este mai vechi de 10 zile maxim atunci nu trebuie sa pui altele daca stii ca exista printre acele oua care sunt mai vechi de 10 zile atunci schimba-le pe toate ca nu poti stii care e mai nou si care e mai vechi!