| Esme2000 a întrebat:

Bună,TPU.
Eu am un Shih tzu băiat de 1 an și 2 luni.
El merge în lesă dar, vreau să îl învăț și fără lesă.
Am un prieten care are un Bichon de 2 ani și îl duce într-un părculeț și îl dezleagă și el stă liniștit pe bancă și se uită de el. În fine.
Problema mea este că de îi dau drumul la al meu, stă cât stă cuminte și apoi fuge de nu îl mai prind.
Vă rog ajutați-mă cu un sfat, ce aș putea sa fac să stea cuminte fără lesă?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Destept a naibii, vad. Il poti invata fara lesa si sa nu fuga de nebun daca aude zgomote puternice?

| Esme2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Când aude zgomote puternice nu se sperie. El se ia și după câinii vagabonzii, și fuge după ei îi mușcă. Zici că a ieșit de la zoo laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Esme2000):

E suficient un ciine vagabond peste drum, atunci. Sau... unul dintre alea cateva zeci de alte motive care pot face un ciine sa isi ia zborul si sa sfirseasca sub prima masina sau printre blocuri sa nu il mai vezi vreodata.

| Esme2000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu știu, cum să îl învăț fară lesa, Sfaturi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Esme2000):

Lesa aia are un rost. Lasa prostiile.

| Felys a răspuns:

Cred ca asta tine de personalitatea cainelui, eu am doua cateluse si castrate pe deasupra si cand se vad libere fug in toate directiile si este risc mare sa fie lovite de masini.Nu stiu daca vei reusii vreodata sa reusesti sa il faci pe cainele tau sa te asculte in totalitate dar tu mai incearca