| BrokenAngels a întrebat:

Bună TPU iepuroaica mea a născut azi dimineață 8 pui(pe neașteptate) aceasta nu a dat nici măcar un semn, nu și-a amenajat cuibul. Am găsit câțiva dintre aceștia morți. Ceva foarte ciudat ar fi că iepuroaica nu avea grijă de pui, erau împrăștiați peste tot, nu erau acoperiți nici cu puf și nici cu paie deși erau paie în cușcă, menționez că era și iepuroiul în cușcă, același comportament îl avea și după ce am scos iepuroiul din cușcă, pur și simplu nu îi baga în seama pe pui. A fost prima fătare pentru ea, din păcate acum sunt morți cu toții. Oare de ce s-a întâmplat asta? Ofer fundă!

1 răspuns:
| Anonim000000003333 a răspuns:

O iepuroaica se ocupa de puii ei cam 5 minute pe zi! Atat! Timp in care ii alapteaza si ii spala. Iar acest lucru se intampla de obicei noaptea,cand e liniste.
Poti verifica puii:pune o mana peste ei in cuib,daca incep sa se agite si sa chitaie (si bineinteles daca nu li se vad coastele) inseamna ca sunt ingrijiti si hraniti, deci lasa-i langa mama lor ca face treaba buna. Tu doar verifica-i zilnic.
Daca in schimb sunt slabuti si au o temperatura mai scazuta a corpului, atunci trebuie sa ii iei, pentru ca nu se descurca (poate a fost stresata, e la prima fatare etc).