| SimpleButAffective241298 a întrebat:

Imi puteti da niste detalii despre rasa de caine Bichon Havanez? Cat de mult creste? Ce mananca? Cat mananca? Cat timp traieste? E usor de dresat? Cum as putea sa-l fac sa-si faca nevoile intr-un singur loc? As putea sa-l tin in casa? Are nevoie de mult spatiu?

Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Buna!

Este un caine inteligent, vioi, vesel si jucaus, bland, sensibil, sociabil. Este atasat, ascultator si devotat stapanului, se intelege bine cu copiii daca nu il necajesc, caz in care devine retras pentru un timp. Se intelege si cu alti caini sau alte animale din casa. Este uneori galagios.
Blana acestui caine are nevoie de periaj de 2-3 ori pe saptamana pentru a indeparta firele de par moarte si pentru a nu se incalci. Blana de la picioare trebuie tunsa pentru a nu se forma franjrui care sa-i ingreuneze miscarile. Nu naparleste. Trebuie indepartat parul crescut in exces dintre pernutele de la picioare si din urechi.
Este un caine cu un nivel mediu de activitate. Se adapteaza la conditiile de viata oferite si la stilul stapanului. Se simte bine intr-un apartament langa o familie iubitoare si care are timp pentru a avea grija zilnica de caine. Ii plac plimbarile scurte si dese in aer liber, recomandate a fi facute zilnic (cu 3 plimbari pe zi va fi fericit). Are nevoie de socializare si dresaj.
Este un caine sensibil la intonatia vocii, care doreste sa-si multumeasca stapanul si pricepe cu usurinta ce i se cere. De aceea, dresajul nu ridica probleme. Trebuie invatat de mic cat si cand sa latre. Unii din acesti caini sunt folositi pentru spectacolele de circ.
Este un vesel si devotat companion.

Bafta!