| Automobilele a întrebat:

Buna TPU happy. Ma puteti ajuta si pe mine cu o problema, va rog :3? Problema este ca pisicii mele ii cade foarte mult par si cum o tin in apartament la bloc, peste tot e numai par. Imi puteti spune ce as putea sa ii fac sa ii cada mai putin sau chiar deloc? Si da, stiu ca pisicile naparlesc intr-o anumita perioada >>., dar a mea o face de prea mult timp iar ai mei se gandesc sa o dam afara sad. Cel mai bun raspuns primeste funda + multe multe multumiri happy.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna in mod normal pisicile neparlesc vara. S.ar putea ca pisica ta sa aiba probleme cu pielea sau lipsa unor vitamine si minerale importante si de aceea ii cade parul.
Te-as sfatui sa te duci la un medic veterinar sa vezi care e cauza si care e tratamentul.
Intre timp poti sa o perii, dar degeaba faci asta daca cauza naparlirii nu o stii, o sa ii cada parului mereu pana nu gasesti cauza si nu ii dai tratamentul corect.

| OoBunnyoO a răspuns:

Trebuie sa o periezi. Este foarte crud din partea parintilor tai ca au luat o pisica si acum nu isi asuma responsabilitatea. Toate animalele lasa par, nu inteleg cum parintii tai nu stiau asta cand au luat-o. Nu este normal si omenesc ca in momentul in care te decizi sa iei un animal sa il dai afara pentru ca fac unele lucruri cum vrei tu, mai ales faptul ca lasa par, chestie pe care nu o pot controla. Pisica aia nu va are decat pe voi, este o fiinta vie care simte si nu isi poate controla blana. Nu imi pot imagina ce suflet au parintii tai sa o poata da afara, unde probabil cel mai sigur nu va trai foarte mult. As fi inteles, daca era vorba de o pisica salbatica, care zgarie si este foarte rea, nu te lasa sa o atingi, dar nu pentru ca lasa par. Din cauza oamenilor ca parintii tai au ajuns atatia maidanezi pe strazi, pentru ca sunt multi oameni care inainte sa isi ia un animal nu se intereseaza ce anume responsabilitati au. In fine.
Pisicile de afara lasa par in anumite perioade pentru ca sunt obisnuite cu vremea de afara. In timpul iernii este rece, deci au nevoie de blana mai groasa, iar in timpul verii isi schimba blana pentru ca si temperatura scade. Pisicile de apartament traiesc intr-o temperatura constanta, din cauza asta bioritmul lor este dat peste cap, pentru ca este cald mereu, nu mai exista sezoane, deci nici motivul sa isi schimbe blana. Deci vor naparli mereu.
Pentru a evita acest lucru, cumpara-i o perie pisicii si invat-o sa o periezi. Peria trebuie sa fie cu dintii lungi si desi. Si periaz-o o data la cateva zile sau chiar in fiecare zi. Cand o periezi nu apasa tare, periaz-o intai pe spate si la inceput las-o sa miroasa peria. De asemenea, s-ar putea sa nu stea in primele zile, insa ofera-i cate o gustare de fiecare data dupa ce sta sa o periezi.
Sper ca nu mi-ai luat-o in nume de rau, insa mi se pare ca trebuie sa fii un om foarte rau, sa iei in casa o fiinta vie, sa iti asumi responsabilitatea pentru ea si apoi sa o dai afara stiind ca o trimiti spre moarte aproape sigur doar pentru ca nu aveai cunostinte minime despre animale si anume ca lasa par.

| Automobilele explică (pentru OoBunnyoO):

Doamne ce om. Eu te-am fcking intrebat ce ii pot face sa nu mai lase atata par, iar tu imi spui aici povesti nemuritoare. Nu am spus ca au dat-o afara sau ceva, pentru ca oricum nu i-as lasa, dar ce sa faci si tu vii si te miri parca nu ai mai vazut masini straine. Raport.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Automobilele):

Poti sa ma raportezi, insa nu vei fi luat in considerare pentru ca raspunsul meu nu are caracter irelevant, continut obscen sau este spam, ba chiar ti-am raspuns in detaliu intrebarii. Mai degraba raspunsul tau ar putea fi raportat. Daca te simti ofensat, ar trebui sa te simti, pentru ca ceea ce fac parintii tai si ceea ce te invata pe tine sa faci nu este ok.