| AlexAL275 a întrebat:

Mi-am luat o cățelușă si aș avea nevoi de ceva îndrumări. Ea are 2 luni și este foarte încăpățânată la fel ca stăpânul, adică eu și câteodată mă urmează, alteori n-are treabă cu mine. Am încercat să o învăț comenzile de bază, dar degeaba. Am luat niște pedigree junior pe care-l țineam în mână cu scopul de a se uita in sus si a învăța comanda șezi, dar nici nu se uită în sus. E un metiș de amstaff și pitbull. Știu acum o sa ziceți că nu e bună de primul câine, ca trebuie să o domini, că sunt foarte periculoși și că au nevoie de un alpha. Dar mie mi-a fost drag de ea și am luat-o. Vreau niște ajutor!

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu are treaba incapatanarea cu stapanul, este inca pui si nu are cum sa invete anumite comenzi in cateva ore. Un dresaj tine a cateva minute prin joaca zi de zi pana cand vei vedea progrese de la caine.
Eu pe unul dintre cainii mei l-am invatat sa dea labuta la recopense cred ca timp de 3 luni aproape in fiecare zi, apoi cand a mai crescut sa poate ajunga la clanta cat de cat, am inceput sa il invat sa o poata deschida, alte 3 luni si ceva de invatat, aratandu-i zilnic si cand executa comanda, ii ofeream recopensa. NU ii ofeream in timp ce nu reusea sa faca! Si multe altele. Catelul din poza de la avatar pe care il am este vorba de cel alb, un ciobanesc grecesc (caine de paza si protectie), este inca pui al meu chiar daca il vezi asa mare. Al meu are 9 luni si inca e la stadiul de invatare.
Cand este pui trebuie sa te tii de el, sa ai multa rabdare.

| AlexAL275 explică (pentru MihaelaDart):

Tu ce părere ai de cățelușa pe care am ales-o?

| MihaelaDart a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu conteaza rasa pe care o ai, eu merg pe premiza, asa cum o educi, asa o ai. In cazul meu avand doi caini, un Border Collie si un ciobanesc grecesc, ambii caini sunt de turma si paza/protectie. Eu nu ii invat sa atace, nu ii invat sa muste, nu le-am aratat agresivitate, astfel cainii mei s-au modelat ca si noi, crescand frumos, desi presimt care sunt oamenii care ne fac rau sau ii urasc.
Dupa parerea mea nu conteaza ce rasa ai, pot sa detii si un urs, totul conteaza cum il educi!

| Eireann a răspuns:

Are 2 luni, e puiut. E ca si cum te-ai asteapta ca un copil de 2 ani sa invete tabla inmultirii. Nu e vorba ca e incapatanata, e vorba ca nu stie ce vrei de la ea, poate tu crezi ca e foarte clar dar pentru un caine nu e chiar asa. Si la 2 luni nu ai ce dresaj sa faci cu ea.