| Anonima1611 a întrebat:

Buna TPU Nu stiu ce sa fac am un caine pechinez (sex feminin) si azi l-am scos la plimbare si s-a intalnit cu alt caine tot de sex feminin si s-a dus a mirosit-o si apoi a inceput sa o ia la bataie. Si o data am scapat-o din lesa s-a dus la alt caine mascul s-au mirosit apoi catelusa mea a fugit dupa el si l-a luat la bataie. Ce sa fac sa nu se mai bata. A si ea daca vede un caine latra 1 ora chiar daca cainele nu mai este.

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
Cat are catelusa acum?
Catelusa se comporta asa fiindca nu a fost socializata la momentul potrivit. Dupa 3 luni se face socializarea cainelui cu aglomeratie,masini,oameni,animale,trebuie dus in parc sa se joace cu caini,cred ca etapa asta ai sarit-o cu ea si de aceea nu accepta alti caini.
Exista remediu pentru asta,dar e nevoie de rabdare. Un specialist o poate aduce cat mai repede pe linia de plutire. Daca o vei face tu va dura mai mult,dar daca vrei da un search pe net cum sa inveti cainele si cu alti caini si trebuie sa gasesti pe vreun forum acest subiect dezbatut si care te invata cum sa procedezi. Daca nu,atunci tin-o doar in lesa si nu o lasa sa ia contact cu alti caini,ca mie ca o data o sa dea de vreun pitbull,doberman sau un caine de talie mare si cu forta ca nu o sa ti-o mai lase intreaga.
Si eu am o pechineza si are unele probleme cu anumiti caini,printre care si maidanezi (talie medie) si au taxat-o de cateva ori, dar nu s-a invatat minte, iar cand merg cu ea prin oras, parc ignora toti cainii, nu am probleme cu ea.
Acum am o amstaffita(5luni) si vad ca vrea sa o domine pechineza, dar o sa si-o ia de la amstafita cand va creste mare mai mult ca sigur.

| Anonima1611 explică (pentru RedNose):

Acum ea are 1 an si ceva... happy