| Tweeety a întrebat:

Bună TPU happy. Să încep... îmi doresc un căţeluş, unul mic puppy dog eyes. Problema este că părinţii mei nu sunt de acord cu părul, mirosul ş.a.m.d. Mi l-aş cumpăra eu... nu-i problemă de bani.
P.S. : Învăţ extrem de bine şi sunt destul de responsabilă.
Cum aş putea să-mi conving părinţii să mă lase cu căţel în apartament?
Mulţumesc. >:dd

15 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Având în vedere că şi eu mi-am dorit niște papagali, şi i-am obținut însă nu am avut deloc grijă de ei decât în primul an, ţi-aş spune să renunți la acest gând de a primi un câine.
Nu zic că nu vei avea grijă de el, pentru că nu te cunosc, însă crezi că îl vei putea scoate zilnic afară? Sau să ai grijă de el?
Totuşi, implică multă muncă iar eu ţi-aş recomanda să te gândeşti mai mult la această decizie.
Până la urmă, părinții tăi au dreptate.
Însă, dacă chiar îţi dorești, încearcă să-i influențezi cu notele tale.
Spune-le că mereu vei învăța foarte bine, că ai numai de 10, etc, şi că un câine te-ar face să înveți mult mai mult decât o faci acum.
Manipulează-le sufletul.
Însă, acest lucru nu e chiar foarte corect şi în regulă.

| viotedy a răspuns:

Doar sa le ceri sa-ti ia de ziua ta, sa-i convingi ca te ocupi de el daca-ti cumpara.

| CoCoPitikA a răspuns:

Buna si eu aveam zile in care plangeam si ma gandeam ca nu voi avea niciodada caine,nu te da batuta, roaga-i de fiecare data cand te intreaba ce vrei, adule aminte ca iti doresti enorm un catel, iti mai dau un sfat, arata-i ca esti ordonata, trebuie sa ai o camera de nota 10 pentru ca ii vei lasa impresia ca asa va fi si cand vei avea catelul, eventual zi camacar incercati,zi ca doar tu vei avea grija de el,si mie mi-a fost greu dar pana la urma am reusit,nu m-am dat batuta niciodata,in ultima luna ajunsesem sa dau cu aspiratorul zilnic,sa sterg praful zilnic etc,ziceai ca sunt obsedata de curatenie,parintilor mei le si plac cateii,ar ziceau ca e greu de crescut,si acum zic la fel cand mai roade catelul cate cevalaughingnu te da batuta succes. zile in care plangeam si ma gandeam ca nu voi avea niciodada caine, nu te da batuta, roag-o de fiecare data cand te intreaba ce vrei adui aminte ca iti doresti enorm un catel, iti mai dau un sfat, arata-i ca esti ordonata.trebuie sa ai o camera de nota 10 pentru ca ii vei lasa impresia ca asa va fi si cand vei avea catelul,eventual zi camacar incercati,zi ca doar tu vei avea grija de el,si mie mi-a fost greu dar pana la urma am reusit,nu m-am dat batuta niciodata,in ultima luna ajunsesem sa dau cu aspiratorul zilnic,sa sterg praful zilnic etc,ziceai ca sunt obsedata de curatenie, parintilor mei le si plac cateii, ar ziceau ca e greu de crescut, si acum zic la fel cand mai roade catelul cate cevalaughingnu te da batuta, succes:* happy

| ShakyBettySweet a răspuns (pentru CoCoPitikA):

De ce ai repetat unele chestii de doua ori? In plus, tu nu ai avut caine in casa niciodata laughing

| ShakyBettySweet a răspuns:

Explica'le ca nu esti genul care sa isi abandoneze catelul si sarcinile legate de el.In plus, pe o parte, meriti un catelus fiindca esti responsabila, inveti bine si le poti spune (daca asa'i) ca nu i'ai suparat prea tare incat sa te refuze complet.Un catelus bichon maltez te'ar scuti de acel par lasat de catei fiindca parul bichonilor cade sub forma de smocuri pe care le poti curata usor, ba chiar parul care mai rar. Mirosul chiar nu este o problema! Un catel micut nu va mirosi urat.Eu am o catelusa pekinez si o pisica in casa si vreau sa spun ca parca nici nu ar exista.Parul de pe covor il curat deseori, iar mirosul nu exista.La mine in plus pisica lasa mai mult par, deci un catel nu ar face mare lucru happy Sunt destule motive, in plus este indicat ca un copil sa aiba inca de mic un animal de companie fiindca astfel se dezvolta.Zi'le ca un catelus te'ar schimba foarte mult, ai fi foarte fericita, ii vei asculta s.a.m.d.Gasesti tu ceva, refuzul lor este ceva de moment, chiar daca este cam hotarat.Pana la urma poate vor intelege importanta unui catelus in viata ta happy Succes :*

| Tweeety explică (pentru ShakyBettySweet):

Legat de dezvoltarea armonioasă... ar fi perfect un căţeluş... mai ales că sunt singură la părinţi. :d

| ShakyBettySweet a răspuns (pentru Tweeety):

Si eu sunt singura la parinti.Ce'i drept, eu si mama ne'am dorit o catelusa fiindca de cand m-am nascut am avut numai masculi, dar tata nu pot sa spun ca si'a dorit.Dar nu a fost la fel ca noi de nerabdator sa ne luam catel.Dar a fost de acord, normal si sa stii ca s-a ajuns ca tata sa o scoata dimineata si seara pe la 11 cand duce gunoiul laughing In rest o scot eu si o dresez.Vara cand e cald e foarte frumos sa iesi cu un catelus la joaca, sa'l dresezi pe un stadion, sa stati pe iarba etc happyLe'ai putea spune parintilor tai si aceste lucruri.Ai o ocupatie folositoare cu un catelus, iti dezvolti creativitatea cu el.Insa daca ii convingi, tine cont de faptul ca te vor urmari mereu cum te comporti cu el si cu ei, notele etc happywinking

| CoCoPitikA a răspuns (pentru ShakyBettySweet):

Auzi vezati de comentarle tale Betty Daca nu eram eu, tu nici nu stiai ca exista TPU.winking nu e intrebarea ta, nici raspuns, nimic da? ..deja te crezi sefa..asak vezati de treaba ta.winking Da, eu am caine, nu mai comenta niste porcarii care nici nu le stii bine sa le vorbesti.winking

| ShakyBettySweet a răspuns (pentru CoCoPitikA):

Nu mai comenta asa.Chiar tu vorbeai de respect si manipulare, asa ca te rog respecta'ma si tu.Stim amandoua care e realitatea. happy

| ShakyBettySweet a răspuns (pentru Tweeety):

Tweeety,scuza'ne comentariile in plus happy Sper sa reusesti happywinking

| CoCoPitikA a răspuns (pentru ShakyBettySweet):

Cred ca esti oarba, si vezi ca plictisesti lumea pe TPU, ti-e frica sa vorbesti pe privat?

| CoCoPitikA a răspuns (pentru CoCoPitikA):

Lasa, scuzele, ca nu iti da funda pentru ele.winking

| Andraaaaaaaaa a răspuns:

Uite cum mi-am convins eu parintii: Am inceput sa fac un jurnal ''fals'' in care am lipit niste poze cu caini decupate din reviste si am scris acolo chestii gen ''Imi pare rau [numele care ai vrea sa il pui]'' si ''Pacat ca nu am sa am un cutu vreodata'' dupa am lasat jurnalul ''fals'' undeva la indemana parintilorwinking ca sa vada si ei asa bun Daca te intreba de ce ai scris acolo ce ai scris zi-le ca asa ca nu aveai ce face si te duci si tu asa mai trista in camera ta [daca ai] Poate or sa se mai gandeasca si or sa isi dea seama cat de mult ti-l doresti Alta propunere: [optional] mai poti sa rogi o cunostinta sau rude care au un caine si sa ii intrebi daca poti sa ai grija de el cand sunt plaecati [daca plaeaca, cumva vara big grin] si sa vada si parinti tai ca esti responsabila.Sau..incearca macar cu unul dintre parintii tai sa il ''manipulezi'' happy cu poze de pe net cu rasa pe care ti-o doresti sa mergeti pe la pet-shopuri [daca ai in oras]sa va uitati pana cand or sa ii placa si unuia dintre parintii tai si sa mai faceti ''sedinte'' in familie despre acest subiect mai roaga-i pe acest subiect si daca zic din nou nu du-te asa usor trista in camera ta si tranteste-te in pat... daca vin si iti zic ca o sa mai vada cred ca ar fi un semn bun...

Si eu am facut asa si acum am un Golden Retriever foarte frumi si il cheama Toby.E cam mare pentru apartament dar eu il iubi asa de mult vara asta l-am primit de ziua mea

P.S.:eu nu am scris pentru funda asa cum fac altii ci ca sa te ajut asa cum am facut eu cu ai mei

Bafta!winking

| CoCoPitikA a răspuns (pentru Andraaaaaaaaa):

Draga mea, acei "altii" au scris sa o ajute. Daca intr-adevar vroiam funda, raspundeam la altii care scrieau CLaR si MaRE : DaU FUNDa..asa ca, e bine sa te abtii.winking si nu mai manipula oamenii, ca nu e frumos.winking Sper sa nu te superi, daca te superi imi cer iertare.winking

| Andraaaaaaaaa a răspuns (pentru CoCoPitikA):

Nu e nimic ca ma refeream la aceia care is mai. stiiiu.