| Lou222 a întrebat:

eu imi doresc de vreo cativa ani un caine. Si vreau sa imi conving parintii. Am vorbit de multe.ori cu ei despre asta insa nu au fost de acord. Am avut un beagle acum 4-5 ani.L-a vandut deoarece era obraznic. Am suferit mult cand l-a dat.tin sa mentionez ca stau la bloc. La scoala invat foarte bine(numai 9-10 iau). Insa nu prea avem posibilitati financiare. Eu de vreo 3 ani am tot economisit banii. (si cand spun economisit vreau sa spun ca nu imi cumparam nimic, desi ceilalti colegi imi faceau pofta cu multe bunatati. Ba chiar la scoala nu mancam nimic si imi pastram banii de pachet. Iar eu primesc bursa. Deci am strans aprox 600 lei.) si sincera sa fiu m.am saturat sa strang banii. Mai ales ca sora mea mai mare cum primea un ban il cheltuia. Si astfel mi-am cumparat niste lucruri. Insa acum tot nu stiu cum sa imi conving parintii sa imi ia un caine sau orice alta vietate. Va rog sa ma ajutati! P.s. Am 13 ani.
**

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Te uiți pe Youtube la filme cu animale sau la Tv dacă ai cablu.
Nu poți ține câine la bloc și nici alte vietăți, decât eventual un canar ( sau un sticlete.), dar cu o pasăre, nu se poate comunica, că păsările sunt foarte proaste.

| Lou222 explică (pentru MMihai):

Sa stii ca pasarile nu sunt proaste. M-am informat despre ele cand am vrut sa-mi cumpar una. Este o poveste lunga. Deci: mama i- spus lui tata acum ceva timp ca mergem in piata sa-mi cumpar un papagal. Atunci tata a inceput sa tipe si sa ne jigneasca.sad

| Chαяtreux a răspuns:

Ia-ti un iepure big grin e mai putin stricator. Sau o pisica

| Lou222 explică (pentru Chαяtreux):

Mama nu e de acord cu pisicile. Iar despre iepure, a spus ca ii miroase pipiul urat.

| Chαяtreux a răspuns (pentru Lou222):

Un papagal? Un peste? Un porcusor de guineea? o broasca testoasa?laughing

| Lou222 explică (pentru Chαяtreux):

Parintii mei sunt obsedati dupa curatenie. (facem in fiecare zi curat). nu e de acord cu nici un animal. nici macar cu un pestesad si toate animalele pe care le-ai enumerat i le-am propus si eu mai demult. insa nu au fost de acord. Aproape toata lumea are un animal, insa nu asta ma intereseaza. eu sunt cam singuratica de felul meu si am numai o prietena buna cu care ma intalnesc mai des. Ma simt foarte singura si din cauza aceea imi doresc un animal. Plus ca iubesc foarte mult animalele. si mereu le dau de mancare. Uite de exemplu : la cateii sau pisicile din spatele blocului le dau lapte sau iaurt de la scoala. Sau orice gaza pe care o vad cu piciorusele in sus o intorc.

| MeddyMaddy a răspuns:

Doar tu ii poti convinge, zile ca dai si tu bani si ca vei avea grija de acea vietate si sigur vor vrea

| Lou222 explică (pentru MeddyMaddy):

Dar le.am spus.

| Lou222 explică (pentru MeddyMaddy):

Le spun deja astasad