| Lou222 a întrebat:

eu imi doresc de vreo cativa ani un caine. Si vreau sa imi conving parintii. Am vorbit de multe.ori cu ei despre asta insa nu au fost de acord. Am avut un beagle acum 4-5 ani.L-a vandut deoarece era obraznic. Am suferit mult cabd l-a dat.tin sa mentionez ca stau la bloc. La scoala invat foarte bine(numai 9-10 iau). Insa nu prea avem posibilitati financiare. Eu de vreo 3 ani am tot economisit banii. (si cand spun economisit vreau sa spun ca nu imi cumparam nimic, desi ceilalti colegi imi faceau pofta cu multe bunatati. Ba chiar la scoala nu mancam nimic si imi pastram banii de pachet. Iar eu primesc bursa. Deci am strans aprox 600 lei.) si sincera sa fiu m.am saturat sa strang banii. Mai ales ca sora mea mai mare cum primea un ban il cheltuia. Si astfel mi-am cumparat niste lucruri. Insa acum tot nu stiu cum sa imi conving parintii sa imi ia un caine sau orice alta vietate. Va rog sa ma ajutati. P.s. Am 13 ani.

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Dacă înveţi foarte bine şi iei şi bursă, nu au de ce să nu fie de acord. Probabil că singurele condiţii sunt ca acel câine să fie: -cuminte, jucăuş uneori, să ştie să-şi facă nevoile la locul lui nu peste tot şi mai ales să fie fidel. La început până ce se acomodează un animal este destul de greu, dar cu timpul se obişnuieşte cu habitatul şi îi este mai uşor. Trebuie să te orientezi spre o rasă care nu e atât de periculoasă şi cu care poţi să te înţelegi bine şi să-l dresezi. Mai comunică, mai roagă-i, uneori fă-le şi favoruri!

1 răspuns:
| sofia234 a răspuns:

Pai un caine face cam multa mizerie eu am un hamster il cheama prichindel dar eu i-am convins usor pe parintii mei le-am spus ca o sa fiu cuminte si nu o sa cheltuies multi bani apoi am ajutat multi oameni si asa ca parinti au vazut ca am devenit cuminte si mi l-au cumparat sper sa te ajute :*