| Lou222 a întrebat:

eu imi doresc de vreo cativa ani un caine. Si vreau sa imi conving parintii. Am vorbit de multe.ori cu ei despre asta insa nu au fost de acord. Am avut un beagle acum 4-5 ani.L-a vandut deoarece era obraznic. Am suferit mult cand l-a dat.tin sa mentionez ca stau la bloc. La scoala invat foarte bine(numai 9-10 iau). Insa nu prea avem posibilitati financiare. Eu de vreo 3 ani am tot economisit banii. (si cand spun economisit vreau sa spun ca nu imi cumparam nimic, desi ceilalti colegi imi faceau pofta cu multe bunatati. Ba chiar la scoala nu mancam nimic si imi pastram banii de pachet. Iar eu primesc bursa. Deci am strans aprox 600 lei.) si sincera sa fiu m.am saturat sa strang banii. Mai ales ca sora mea mai mare cum primea un ban il cheltuia. Si astfel mi-am cumparat niste lucruri. Insa acum tot nu stiu cum sa imi conving parintii sa imi ia un caine sau orice alta vietate. Va rog sa ma ajutati! P.s. Am 13 ani.

Răspuns Câştigător
| KenVyQ a răspuns:

Incearca sa-i intelegi si tu pe ei dar daca esti asa de constiincios cu tine insuti arata-le si parintilor tai asta.Sigur vor ceda si iti vor indeplini dorinta, desigur pentru a alege o rasa de caine mai cuminte si cu un pret cat mai mic e greu de gasit, dar convinge-i sa-ti iei macar un hamster si spune-le ca te vei ocupa tu de tot ce e nevoie. Daca beagle-ul era obraznic si i-a deranjat pe parintii tai poti lua chiar un hamster sau papagal. Sper ca te-am ajutat si ti-am raspuns cu drag pentru ca eu indragesc animalele. Funda?:X

| Lou222 explică (pentru KenVyQ):

Ideea e ca am vrut mai demult sa-mi cumpar un papagal. Si am mers cu mama si cu sora mai mare in piata. Nu aveam destui bani la noi si ne.am intors. Mama i.a dpus lui tata. Si tata a inceput sa tipe foarte tare si sa ne jigneasca. sad

| KenVyQ a răspuns (pentru Lou222):

Pai nu stiu ce sa spun...convinge-i cu un hamster, acela nu deranjeaza pe nimeni. Sper sa ai noroc cu animalele de casa si indulceaza-i pe parintii tai la inima in cat sa iti cumperee ceva si sa fi fericita si sper din tot sufletul sa primesc funda aia laughing

| Lou222 explică (pentru KenVyQ):

laughing o sa o primesti. Insa nici cu hamster sau cu porcusor de guineea nu ma lasa deoarece spunea ca nu vrea sa-i aduc "sobolani"in casa. am incercat si cu broaste testoase si cu pesti... insa tot nu vor. a si parintii mei sunt obsedati de curatenie. insa am o vecina in bloc. am fost la ea acasa si avea: chinchila, caine, pisica, canar, papagal. sta in bloc. oricum nu cred ca un caine care nu ii cade parul si care e micut face chiar atat de multa mizeriesad apropo. Paste fericit!

| KenVyQ a răspuns (pentru Lou222):

Ms la fel ...nu stiu ce varianta sa mai incerci si I LoVe ThE JuSt AnSwEr!

11 răspunsuri:
| albastrualb77 a răspuns:

Nu stiu daca ai vreo sansa sa ii convingi sincer, dar, trebuie sa ii intelegi si pe ei, mai ales daca nu aveti posibilitati financiare! E destul de greu, si vorbesc din experienta, crede-ma.

| Iubibilăă a răspuns:

Vorbeste cu ei si fi sincera cand o sa spui ca vei avea chiar tu grija de caine.
Insa este greu sa te scoli dimineata sa il plimbi pe afara; sa il speli; sa faci vaccinuri. Gandeste-te bine asupra dorintei tale.
Cat despre rasa. Daca te-ai decis, ce fel de caine vrei sa iti cumperi?
O seara placuta.

| Lou222 explică (pentru Iubibilăă):

Da,m.am decis.

| Lou222 explică (pentru Iubibilăă):

Ma gandeam la un yorkshire terrier. Insa o foarte bun prietena de-a mea, a spus ca dupa ce va primi puiul facut de catelul iei(bichon) mi-l.va.da. Ina parintii mei tot nu au fost de acord.

| Iubibilăă a răspuns (pentru Lou222):

Incearca sa intelegi. Poate cand o sa cresti vei avea posibilitatea sa iti cumperi unul.
O zi frumoasa.

| Lou222 explică (pentru Lou222):

Catelul ei*

| Draquila a răspuns:

Spune-le că vei avea grijă de el ca de ochii din cap. Probabil că la vârsta asta părinții tăi nu te consideră suficient de responsabilă. Totuși, eu îl am pe al meu de la 10 ani și o duce foarte bine acum. Probabil că dacă acel Beagle a fost obraznic și l-au vândut, acum părinții tăi consideră ca dacă n-ai putut să-l faci să asculte, nu ești destul de responsabilă. Deci, spune-le să-ți mai acorde o șansă, să vadă că după incidentul cu Beagle-ul ai devenit o persoană mai responsabilă! :]