| Lou222 a întrebat:

Alege un raspuns castigatorBuna TPU! eu imi doresc de vreo cativa ani un caine. Si vreau sa imi conving parintii. Am incercat sa vorbesc cu ei despre asta si ii intreb de nu imi cumpara unul ei schimba subiectul.eu le spun ca nu au nici un motiv si de aceia nu vor sa imi radpunda, insa ei nu ma.baga in seama. Am avut un beagle acum 4-5 ani.L-a vandut deoarece era obraznic. Am suferit mult cand l-a dat.tin sa mentionez ca stau la bloc. La scoala invat foarte bine(numai 9-10 iau). Insa nu prea avem posibilitati financiare. Eu de vreo 3 ani am tot economisit banii. (si cand spun economisit vreau sa spun ca nu imi cumparam nimic, desi ceilalti colegi imi faceau pofta cu multe bunatati. Ba chiar la scoala nu mancam nimic si imi pastram banii de pachet. Iar eu primesc bursa. Deci am strans aprox 600 lei.) si sincera sa fiu m.am saturat sa strang banii. Mai ales ca sora mea mai mare cum primea un ban il cheltuia. Si astfel mi-am cumparat niste lucruri. Insa acum tot nu stiu cum sa imi conving parintii sa imi ia un caine sau orice alta vietate. Va rog sa ma ajutati! P.s. Am 13 ani.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

La varsta asta,depinzi de hotararile parintilor tai.Un caine, oricat de mic ar fi, se creste mai greu decat o pisica, hamster, papagal....Nu stiu cata rabdare au parintii tai sa stea de vorba cu tine in tihna, ca sa le explici de ce vrei un catel si mai ales ca te obligi tu sa ai grija de el, ca esti dispus sa-ti sacrifici banii de buzunar ca sa-i cumperi mancarea, asternutul pentru nevoi, vaccinurile. Daca ai strins 600 lei,inseamna ca esti un copil bun,stringator si-ti doresti un "suflet"langa tine chiar si de animal, care trebuie sa recunosc este mult, mult mai bum decat un om. Eu am avut o pisica, a murit si acum am alta, amandoua "aruncate" de oamani.Mai ales daca stai la bloc, te sfatuiesc sa iei un catel de talie mica (daca vrei catel) si mai ales pui, deoarece sunt jucausi si imbuneaza orice suflet.Sa ai grija de la inceput sa-l inveti,intr-un singur loc sa-si faca nevoile in casa,dar sa-l si plimbi afara ca sa-si consume energia si sa-si faca si nevoile afara.Iar cu parintii,joaca si putin teatru:mai ales ca esti si un elev bun,mai fa pe suparatul,mai "santajeazai",mai umbla la "sentimente",mai ales la partea feminina(mama,sora), dar si la tata, daca esti apropiat de el. Daca ei nu stiu de banii stransi, nu le spune de ei si spune-le, daca vor fi de acord, ca nu ii costa nimic.

| Lou222 explică (pentru pietrean):

Multumesc! Sper sa ii conving!

3 răspunsuri:
| AZqwedas123 a răspuns:

HostName:IrealGame
address:93.119.26.43:7777
samp server
eventuri super smechere nu ratati ocazia

zile alor tai ca fugi de acasa daca nu iti iau caine eu asa am facut laughing

| Mylen a răspuns:

Scumpo, trebuie să-i înţelegi şi pe părinţii tăi. Este foarte greu să creşti un câine atunci când locuieşti la bloc. Lasă păr peste tot. Ştiu din partea unor prieteni de familie care au un câine de rasă, mereu când mergeam la ei era peste tot păr, până şi pe haine.
Poate te consideră mult prea mică pentru a avea încă o responsabilitate şi crede-mă că altceva e să ai grijă de o păpuşă şi altceva de un câine.
Depinde şi de ce câine îţi doreşti, unul de rasă este mult mai costisitor decât un maidanez.
Poate că au un motiv întemeiat de tot îţi refuză dorinţa, însă trebuie mereu să-i înţelegi şi pe ei. Şi depinde şi de circumstanţe, nu întotdeauna sunt favorabile pentru îndeplinirea lor. Sper că nu ai nimic cu mine pentru că ţi-am spus ce am gândit, ar fi mult mai bine să mai aştepţi măcar până faci cinspreze ani şi după poţi să mai spui şi de un câine.