| fdhgcvnb a întrebat:

Stie cineva sa imi explice diferentele dintre rasa Husky Siberian si Malamut de Alaska? Pentru ca deseori le incurc, seamana destul de bine.Si presupun ca nu este doar regiunea de unde provin diferita. Nu vreau sa imi dati,, copy-paste,, cu informatii de pe internet, cu detalii specifice raselor, pentru ca asta am gasit si eu. happy
Vreau sa imi spuneti-cei care stiti-cum deosebesc un Husky de un Malamut atunci cand il vad: pe strada de exemplu[la un prieten, intr-o reclama, intr-un film, etc.]fara sa fiu nevoita sa intreb ce rasa este. FUNDA! Multumesc anticipat! ^^

Răspuns Câştigător
| Justmeandmysmile a răspuns:

Astea sunt diferentele sper ca te ajuta:"In afara de zonele diferite din care provin(husky din siberia iar malamutul din Alaska) aceste doua specii se diferentiaza si prin talie, greutate... Asemanarea vine din trasaturile comune impuse de adaptarea la clima rece. Malamutul este mai mare, mai blanos, are masca de pe fata altfel decat husky. Husky nu are neaparat ochii albastri. Ii poate avea si caprui sau un ochi caprui si unul albastru. Ochii albastri la un malamut inseamna defect de rasa. Deci cand esti pe strada si vezi doi caini unul malamut unul husky: Husky va fi cel cu ochii probabil colorati(fiindca multa lume ii prefera pe cei cu ochi albastri),malamutul arata mult mai blanos husky are blana mai neteda si scurta, in schimb malamutul are o blana mare stufoasa, husky are botul putin mai lng si fata in genral mai subtire.

| fdhgcvnb explică (pentru Justmeandmysmile):

Multumesc pentru raspuns-a fost,,true,, ca sa spun asa, exact cum am cerut, nu chestii de pe internet.Merci inca o data, m-a ajutat intr-adevar raspunsul tau. happy

2 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Husky-ul este cel mai mic caine de tractiune nordic pe cand Malamutul este mult mai masiv si are coada incovoiata.