| ingertryst a întrebat:

va rog din sufelt ajutati-ma si pe mine cu un sfat, pisica mea mi-a fatat aproape de o saptamana, are 3 motanei si o pisicuta si azi mi-a vomitat pisicuta, si e din ce in ce mai rau, ceilalti pisoi sunt calzi, ea e rece, uneori ii curge scuipat asa din gurita si nu isi mai tine echilibrul ca ceilalti, abia sufla, nici macar nu mai suge, e ft ft slabita, imi e frica ca moare, ce pot sa fac, medicul veterinar e foarte de parte de mine
ajutati-ma va rog din suflet, cat mai repede vreau sa raspunsul va rog
Fundaita la cel mai bunsi repede raspuns!

Răspuns Câştigător
| Andra22222 a răspuns:

Bună. E posibil ca pisica ra sa aiba paraziti. Si anume
viermii intestinali rotunzi (ascarizii) sunt printre cei mai comuni paraziţi ai pisicii (puii se pot naşte infectaţi de la mamă). Se găsesc în intestinul subţire, unde depun ouă. Provoacă dureri de stomac, diaree şi vomă şi pot afecta grav pisicile tinere. Cele mai grave consecinţe ale prezenţei viermilor rotunzi sunt gastroenterita şi malnutritia, care pot provoca moartea în cazul lipsei tratamentului. Nu ai de ales, trebuie sa tragi o fuga la veterinar sa-i cumperi tratament. Dupa asta, o pastila deparazitanta care de obicei vine per kg, cel mai des o pastila rotunda pentru 10 kg. O tai in jumate, jumatate i-o dai pisicii mari ( trebuie sa i-o bagi pe gat, pentru ca de obicei nu o mananca de buna voie) si cealalta jumatate le o pui in lapte pisoilor, ca sa îi deparazitezi intern. Dupa asta, revii peste 4 luni cu pastila antiparazitanta.
Succes. Sper ca te am ajutat.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ingere, din puii unei pisici nu traiesc toti, mai mor unu, doi, cateodata din nenorocire chiar toti.

| Andreea213 a răspuns:

Nu toti puii de pisica (sau puii abia nascuti) traiesc. Chiar daca ar fi veterinarul aproape, ce crezi ca ii făcea? E prea mica pentru tratamente. Trebuie sa treci peste asta. Si eu am avut trei puisori de pisica, dar unul a murit acum cateva zile. Nu pot sa il mai aduc in viata. Important este sa fie sanatosi ceilalti.

| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

Bună. E posibil ca pisica ra sa aiba paraziti. Si anume
viermii intestinali rotunzi (ascarizii) sunt printre cei mai comuni paraziţi ai pisicii (puii se pot naşte infectaţi de la mamă). Se găsesc în intestinul subţire, unde depun ouă. Sper ca te-am ajutat, P.S:I-ai pastile, du-o la veterinar.