| Vlad162 a întrebat:

Buna, TPU! Vin si eu cu o intrebare scurta. Am un motan de aproape doi ani, si va trebui sa il las singur in casa pentru 2 nopti cat eu sunt plecat din oras. E in regula sa il las atâta timp singur, bineînțeles cu mancare si apa la discreție, sau sa incerc sa discut cu un pet sitter sau vreun prieten sa treaca pe la el in timpul asta? E ok 48 ore singur lasat? Sau cat ar fi maxim sa il las? Mersi si dau funda

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ok sa-l lasi singur 2 zile, atata vreme cat are suficienta mancare si 2 olite cu nisip, fiindca pisica unde face odata nu mai face si a doua oara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

48 ore nu pățește nimic dacă are mancare

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi mai ok sa vorbesti cu un prieten sau un vecin sa mai treaca pentru a vedea daca e ok si a schimba nisipul.Animalele de companie sufera de anxietate daca sunt lasate singure.

| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa il duci la un adapost de acesta platit unde i se acorda atentie alaturi de apa si hrana!
Nu o sa crezi, dar o ruda de-a mea si-a dus motanelul 7 zile la alte rude batrane care nu stiau sa aiba grija de el, ii dadeau mancare si apa dar acesta se simtea stingher si strain, s-a izolat, ce crezi? s-a imbolnavit si in scurt timp a murit, verdictul medicului veterinar, a facut hepatita sad

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Probabil că o să miorlăie tare și insistent, mai ales a doua zi, și că va face năzbâtii serioase ( inclusiv daune) din plictiseală sau frustrare.
Lasă 3- -4 tăvițe cu nisip, jucării noi, plus vizita cuiva.