| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa construes o cusca cu termoizolare pentru caine din rasa Amstaff, are 4 ani si nu prea iubeste perioada rece, puteti sa dati niste idei cum ar trebui s-o fac ca sa poata rezista iarna.

2 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

O cusca din lemn cu ceva strat izolator gen polistiren cu o deshidere mica(cat sa intre catelul). Eventual poti sa ii pui un fel de cauciuc la usita cum sunt cele speciale pentru catei la usile de la intrare deoarece prin acea usita iese caldura.Cusca sa fie amplasata intr-o zona ferita de vant si umezeala si de preferat sa ii faci in jurul custii si niste podele de lemn( ca sa isi stearga piciorusele cand intra(e funny dar sa stii ca o sa o faca).In cusca iti recomand sa ii pui o patura groasa(daca ii prea cald o sa iti gasesti patura in curte).Nu recomand paie deoarece amstaffi au par scurt si piele fina si prin intepaturi repetate pot dezvolta alergie sau mai rau sa faca dermatite(ciobanescul meu german a facut).
Dar eu totusi zic sa faci o exceptie pentru "rechin" si sa il lasi peste iarna in casa.