| TheMusicBoy a întrebat:

Vreau sa imi iau hamster. Problema este ca nu stiu ce rasa sa aleg. La pet shop am vazut numai Hamster Pitic Asiatic si Hamsterul simplu. Ce ar trebui sa aleg? Mie mi-e frica sa il iau pe cel mic ca poate il pierd sau ceva...

6 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Ia-l pe cel care iti place, nu conteaza marimea atata timp cat iti place si sti ca vei avea grija de el.Nu il vei pierde, îi cumperi tot ce are nevoie, acvariu, bila...asiguri acvariul, il scoti in bila sa te joci in casa cu el, nu ai cum sa-l pierzi happy.

| Atim a răspuns:

Chiar daca iei un sirian (care e cel mai mare) sau chiar si un pui de pisica, daca il lasi nesupravegheat prin casa il vei pierde. Dacă se piteste pe sub vreun dulap si nu scoate niciun sunet e greu de gasit. Deci dimensiunea nu e un criteriu in treaba asta, poti lua orice hamster iti place. Ce ti-as recomanda, daca vrei sa il iei din petshop, este sa iei un mascul. In majoritatea cazurilor in petshop-uri nu ii separa pe sexe, si multe dintre femele sunt gestante. Totodata, daca vezi ca sunt tinuti la gramada, sa il verifici de rani pe cel care vei vrea sa fie al tau, de multe ori se iau la bataie si unii sunt plini de rani infectate. Cauta sa iti iei unul sanatos. Dacă deja ai o cusca, gândește-te la dimensiunea ei. Nu lua un hamster mare ca sa il pui intr-o cusca mica

| TheMusicBoy explică (pentru Atim):

Erau doar doi la pet shop. Dar nu stiu cum sa ii deosebesc de sexe

| Atim a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Este destul de simplu. La sirieni, masculul are testicule vizibile, iar la cei pitici se observa o glanda vizibila pe burtica asemanatoare cu un buric. Totodata, femelele au "sfarcuri" proeminente (masculii nu au sfarcuri vizibile). Alta diferenta e pozitia organelor genitale in raport cu anusul, la femele este o distanta mica, iar la masculi una mai mare. Poti cauta pe internet imagini si ai sa vezi ca sunt usor de diferențiat. Singura problema apare atunci când vorbim de un pui mai mic de o luna, ei inca nu au organele genitale dezvoltate si e mai greut de observat.

| TheMusicBoy explică (pentru Atim):

Dar ce tip de hamster ar trebui sa iau? Cei care i-am vazut la pet shop erau asiatici si uni gen de laborator

| Atim a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Important e sa fie sănătos, restul tine de preferințele tale. Ia-l pe cel care iti place, dacă niciunul dintre cei doi nu iti place, mai asteapta, vei găsi sigur unul pe placul tău, majoritatea sunt drăguți.