| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Vreau sa va cer un mic sfat in legătura cu cățelușa mea. Este un coker spaniel de 8 luni care e foarte restrasa cu persoanele necunoscute. Problema nasoala este ca obișnuiesc sa ies cu ea in spatele blocului unde este un spațiu verde si o las liberă pentru a se obișnui cu mine si sa stea cu mine. Pana aici totul bine si frumos insa daca o persoana necunoscuta trece pe acolo incepe sa o latre si sa o urmărească, plus ca nu ma asculta, nu vine la mine si totul devine o paranoia. Ce pot sa fac, cum sa o invat sa vina macar la mine, sa nu mai reactioneze atat de ciudat? Daca ați avut cazuri de genul va rog sa ma ajutati cu un sfat happy. In rest este o cățelușa foarte, foarte cuminte pe care toată lumea o iubește. Va multumesc ca m-ați ascultat!

Răspuns Câştigător
| 6Anonim9 a răspuns:

Buna! Problema cu "timiditatea" ei cu necunoscutii nu e ciudata. E normal, asa fac si cateii mei, astia mici. Ala mare i-ar manca pe straini laughing Ca sa o faci sa vina la tine fa niste exercitii cu ea, cand mergi in aer liber. Ia niste recompense si da-i una, apoi pleaca de acolo, o chemi, iar ii dai, o chemi, iar ii dai. Tot asa, de mai multe ori, zilnic. O sa se obisnuiasca sa vina la tine chiar si fara recompensa. Nu uita sa nu-i dai chiar la fiecare chemare recompensa. Mult succes! big grin

1 răspuns:
| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg explică:

Multumesc! Chiar cu recompense nu am mai lucrat de mult deși dădea roade, iti multumesc pentru sfat! Cu siguranță o să-l urmez.