| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.am o mica problema.am 2 caini si stau in chirie la aparatament si deja imi bat vecinii pe la usi a latra cainii.al 2-lea care l-am luat are doar 3 luni e normal sa latre mai ales cand e singur, dar nu am ce sa fac ca trebuie sa-l obisnuiesc sa stea singur.imi spune careva poate sa faca ceva? in afara ca vine cu politia si imprastie amenzi daca proprietarul e de acord? chiar azi ma certam cu un vecin caruia i-am zis sa citeasca legea cu galagia.ca el s-a saturat, sa fac ceva cu cainii.ce sa le fac? sa le dau in cap, sunt caini evident ca latra.ca el o sa vina cica dupa ora 22 cand latra cainii.HELP VA ROG

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In bloc, sau in case cu mai multi locatari, trebuie sa te conformezi regulilor locului, dar si vointei /deciziei majoritatii!
Iar daca vecinii sau proprietarul spun ca n-ai voie sa tii caine fiindca e galagios, atunci n-ai decat sa te muti la casa, unde cainele nu deranjeaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe scurt problema e ca tu tii 2 caini intr-un apartament, caini care fac galagie care ii deranjeaza pe restul locatarilor si tot tu esti cu nemultumirea?

Locatarii au dreptul sa cheme politia care te poate amenda pentru zgomotul pe care il produc cainii. In unele orase exista legi date de consiliul local care maresc amenzile pentru proprietarii de caini care fac galagie in bloc, sunt alte consilii locale care obliga proprietarul cainilor sa aiba aceptul a jumatate din locatari pentru a creste un animal in apartament.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu e corect nici fata de vecinii tai, te cred ca iti plac cainii (si mie imi plac) si vrei sa ii ai, dar nu trebuie sa ii deranjezi pe ceilalti doar pentru ca tu vrei sa ai caini, trebuie sa te gandesti si la ceilalti care probabil vin obositi acasa, au copii etc. Daca vrei neaparat caini, muta-te intr-un loc unde sunt si altii cu animale sau la casa.

| ALGator a răspuns:

Cred ca este inutil sa ne spunem parerea. E prevazut in Legea 61 / 1991 art.2, alin.(1), lit. 29 ca: "constituie contraventie si se sanctioneaza tulburarea linistii locatarilor intre orele 22, 00-8, 00 si 13, 00-14, 00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora (etc)".
Orice pareri si dorinte avem, ca buni români verzi, inainte de altceva suntem nevoiti sa respectam legea si, daca ne da mina, sa luptam ca ea sa fie schimbata ca de abia dupa aceea sa facem ce ne place.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Nu știu dintre caini și oameni care sunt mai javre. Dacă ție îți urla copilul îl vinzi? Și dacă mă iei cu faze u se compara un ca e cu un copil nu e vorba despre ăsta ci despre tulburarea liniștii publice. Dacă latră un caine toți sunt foarte vocali în schimb sa fie un idiot ce își bate nevasta copiii la ori ce ora nu ar mai zice nimeni nimic...De frica!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru alla21):

Adio draga alla21. De "cuminte" ce esti ti-au blocat contul!

| Ecaterina2016 a răspuns:

Nu știu dintre caini și oameni care sunt mai javre?! Dacă ție îți urla copilul îl vinzi? Și dacă mă iei cu faze nu se compara un caine cu un copil, nu e vorba despre asta ci despre tulburarea liniștii publice. Dacă latră un caine toți sunt foarte vocali în schimb sa fie un idiot ce își bate nevasta copiii la ori ce ora nu ar mai zice nimeni nimic...de frica!

| Ecaterina2016 a răspuns:

De curiozitate cățeii sunt alvati după strada sau cumpărați? La 3 luni un pui de cățel este ca un bebeluș așa ca nu poți avea pretenții de la el în materie de comportament. Poate dacă ar sta cu celălalt nu ar mai latră. Încearcă sa îi cumperi jucarii sa aibă cu ce sa își ocupe timpul da-I recompense pentru dentiție. Tine-l ocupat cu alt cuvinte și nu te lasă intimidata de "masculii feroce" astia de vorbesc așa sunt din aceia de sparg semințe și arunca gunoiul de la geam dar ne vorbește aici de regulile bunului simt.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Se pare ca te-ai ales cu o mustrare dar esti si lasa! Ai modificat raspunsurile jignitoare. Asta dovedeste cat de "civilizati" sunt iubitorii de animale.

| Ana9999 a răspuns:

Adevarul e ca si eu vreau de cand sunt mica un ponei in apartament, dar nenorocitii astia de vecini nu ar suporta tropaitul si din pacate eu nu am prieten ca sa-i bata.

Răspuns utilizator avertizat