| AlexMaftei2001 a întrebat:

Am găsit în parbriz 2 foi de la politia locala sa ma prezint. Daca proprietarul nu se prezintă nici el primește 1 amenda sau 2 amenzi?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta intrebare si repet ce ti-am spus la prima intrebare cu referire la situatia ta: du-te si plateste amenda sau amenzile pentru parcare, daca le platesti in maximum 15 zile vei plati numai jumatate din minimul amenzii prevazute de HCL si aceasta nu poate fi mai mare de 100-200 lei.
In schimb amenda pentru neprezentare este de cateva ori mai mare.
P.S. Intrebarile tale se refera la prevederi legale, asa ca este bine sa le pui la categoria Legislatie..., le-am mutat eu.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa ma prezint pentru ca îmi da puncte de penalizare și mai am puncte.

| suntserios a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Atunci scoți banul serios pentru amenda pentru neprezentare

| AlexMaftei2001 explică (pentru suntserios):

Sper sa fie doar o amenda de neprezenatre nu doua.

| suntserios a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

E suficienta una, e destul de mare.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

De fapt nu-l poate amenda daca ca nu se prezinta. Instiintarea prin punerea unei hartii in parbriz nu are nicio valoare dpdv legal. Amenda o va primi oricum proprietarul masinii, si poate plati jumatate in 15 zile de cand primeste procesul verbal cu amenda.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Holiday):

Am citit pe net ca amenda pentru nepresentare nu se poate plăti jumătate în 15 zile.

| Holiday a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Nu-ti da nicio amenda pentru "neprezentare". Ii trimite proprietarului pentru parcare stationare in loc interzis.