| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Vreau puțin ajutor. Am un canish(are aproape 5 luni) și chestia este ca latra f mult. Afară când îl scot, latra la oameni și la caini (nu mereu) iar dacă aude vreun zgomot ca telefonul sau vecinii de ex latra de aud toți vecinii laughing Cum sa-l învăț sa nu latre chiar așa? Aa și era sa uit, nu pot sa plec nicăieri pentru că plânge când e singur sad Cunosc unele persoane care au caini dar nu plang în casă singuri și nu știu cum sa-l invat. Și altă chestie care mă enervează este ca încă face în casă (îi dau de 4 ori pe zi sa mănânce, așa m-am informat). Mă gandeam ca pe la 4-5 luni nu va mai face. deși îl scot destul de des. Deci sfaturi? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| PokkEmon a răspuns:

Bună. Îți spun din propria experiență că am și eu un cățel husky de 5 luni jumate.
1) cu lătratul,este cățel așa că nu-i poți interzice să latre,e ca și cum i-ai interzice unui om să vorbească, eu cel mai ușor l-am învățat pe al meu să nu mai latre, ignorându-l. când începe să latre pleci din camera respectivă, sau efectiv nu-l bagi în seamă, în schimb când e cuminte și nu latră îl lauzi mult.
2)chestia cu lăsatul singur. nu știu ce să spun aici depinde de la câine la câine, eu pe al meu l-am învățat de la 2 luni să stea singurel câte puțin. orice câine latră,scheaună când îi pleacă stăpânul și rămâne singur. încearcă când pleci să-i lași un os de ros, sau os cu cărniță, le găsești în pet shop și sunt aaceptabile ca preț. în plus lasă-i niște jucării, ca să nu te trezești cu casă invers. cât ești plecată apa să-i lași la discreție, mâncare nu!
3)chestia cu făcutul treburilor în casă... ce pot spune și al meu mai face din când în când. mesele sunt cam multe. încearcă să-i dai dimineața și seara(pe la 7) la 9 să-l scoți să-și facă nevoile. dacă vezi că mai vrea cel mult și la amiază.
eu pe al meu încă il învăț să nu mai facă-n casă și e foarte bine.metoda mea este următoarea:încearcă să vezi mișcările lui înainte de a face,comportamentul,etc. de exemplu al meu când vrea afară mă latră și face ture prin casă. dacă cumva îl prinzi exact în momentul în care face,îl iei de lesă și îl tragi,sau faci un sunet care să-l diatragă,gen un "au" înțepător,astfel el se va opri, deoarece e un reflex la ei, apoi imediat după îl scoți afară unde își face el propriu-zisele nevoi, dacă face afară îl mângâi mult și îl și recompensezi.
aceste sfaturi ți le-am spus, deoarece le folosesc și eu și chiar dau roade.
multă răbdareeee!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un caine nu e o jucarie!
Are "personalitate" care se formeaza (se dreseaza) cel mai bine intre varsta de 3 si 6 luni.
Daca pana acum n-a invatat nici minimul necesar de comportament, atunci el cauta un "exemplu de urmat", cum cauta si copilul un tata, daca nu are in apropiere.

Aband in vedere varsta cainelui, te sfatuiesc sa cauti urgent un dresor sau macar o persoana cu experienta mare cu cainii, sa faca sau sa te invete dresajul cainelui!
In caz contrar, dupa varsta de 8-10 luni risti sa devina ca un copil needucat, sa fuga de acasa cand apuca si sa devina caine comunitar, "liber".
Iar ultimul om de care va asculta vei fi chiar TU. tongue

| Freya1 a răspuns:

Pai un caine nu e o jucarie care o pui intr-un loc si sta cuminte.Trebuia sa te gandesti inainte sa iei cainele ce rasa il iei de la ce varsta si daca esti in stare sa il dresezi sau duci la dresaj.Nu stiu daca poti sa il faci tu singur sa taca incearca atunci cand latra sa il prinzi de bot si sa ii areti ca nu e voie fa asta de cateva ori si vezi daca are rezultate daca nu dul la dresaj.Iar de stat singur normal ca ii e urat.Pana si la un om mare ii e urat sa stea singur si nu toti caini reactioneaza la fel.Probabil e anxios incearca sa ii dai ceva cu care sa isi ocupe timpul sau dul la cineva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa ii dai ceva jucarie pentru caini ca sa nu mai latre dupa tine si Da-i ceva mangaiel mai mult.asa am facut si eu cu cainele meu si a incetat din toate chestiile astea.O zi buna!

| Yon1470 a răspuns:

Cauti frumos un dresor si-i pui aceeasi intrebare si ai rezolvat problema!

| Anaandreea11 a răspuns (pentru Yon1470):

Nici chiar

| Yon1470 a răspuns (pentru Anaandreea11):

Daca un dresor nu te poate ajuta si nu-i poate face nimic sa-i tempereze comportamentul, iar tu consideri ca nu-ti place asa, atunci iti recomand sa-l ucizi, de preferinta prin impuscare! Succes!

| Anaandreea11 a răspuns (pentru Yon1470):

Nu mi se pare ca ești intreg la cap sa zici asta. La dresor nu l pot duce pentru că nu mi pot permite și gen am intrat pe aici sa văd dacă cineva a mai fost în situația mea, dar mna trebuia sa mă aștept sa mai fie oameni care n-au toate țiglele pe casa happy

| Yon1470 a răspuns (pentru Anaandreea11):

Domnisoara,nu trebuie sa platesti unui dresor pentru intrebari sau sfaturi.Ii platesti doar daca se ocupa el de problema si-ti dreseaza scumpa potaie!