| Ushhher a întrebat:

Buna tuturor
As dori sa infiintez (cand o sa fiu mare, am 15 ani) o ferma. Eu as dori o ferma de prepelita (intr-o comuna, cred ca s-ar vinde) si o ferma de vaci pentru lapte. dar imi plac mult animalele (acasa, gainile is asa de blande ca vin singure in mana, locuiesc la tara, am si vaca, si porci, rate etc) si iubesc mult animalele. Dar as mai dori sa infiintez niste ferme.
Ce tip de ferme sa construiesc?
Ce tip de ferma da un randament bun?
Am sa reusesc in viata sa fac acest lucru?
PS: Am pus intrebari asemanatoare si vreau sa zic la cei ce vor intreba:
1. Exista fonduri europene
2. Se poate si 20% din banii mei (cand o sa muncesc)
Sunt un baiat care is planifica mult viitorul, mai mult ca si prezentul.
Si apropo, as dori sa fac si o turma de oi (minim 500 de capete)
Va rog frumos sa-mi ziceti cat mai clar

Răspuns Câştigător
| Mwha a răspuns:

Nu iti face griji, prima data te va ajuta statul. ( Versorul meu munceste la o ferma nu de mult de vreo 2 ani, deci stiu ce spun.
1. Ce tip de ferme sa construiesc?
Eu iti recomand sa faci o ferma de vaci sau/si de oi, este o alegere avantajoasa din toate punctele de vedere.
2. Ce tip de ferma da un randament bun?
In general daca te ocupi de ferma iese bine castigul, chiar daca ai ferma de prepelita, de curca sau mai stiu eu ce...
3. Exista fonduri europene?
Dupa cum am spus prima data, da.
4. Se poate si 20% din banii mei (cand o sa muncesc)
Desigur.
5. Se poate si 20% din banii mei (cand o sa muncesc)
Felicitari ca iti planifici viitorul.
6.Si apropo, as dori sa fac si o turma de oi (minim 500 de capete)
Este o buna alegere, cum am zis si prima data.

Succes? Funda?

| Ushhher explică (pentru Mwha):

Desigur, meriti o funda cat o cladire

| Mwha a răspuns (pentru Ushhher):

Stiu.

10 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Io' zic sa faci ca Becali, sa fim seriosi, are omu' bani cat cuprinde.Trebuie sa vorbesti cu un inginer care se pricepe la asa ceva,pentru ca nu poti face o ferma ca si cum faci o gradina de legume,trebuie gandita strategic. Poti face o ferma mixta de carne,oua lapte si prduse din lapte,daca faci ferme in comune,vei avea profit foarte mic,sugerez sa faci undeva unde sunt cumparatori,de exemplu in periferia unui oras mare,in zona Ilofov, Timisoara etc,te va costa mai mult, dar vei avea profit serios, fiindca hrana se vinde cel mai bine, fie ca vrem fie ca nu, tot sunt cumparatori.

| Ushhher explică (pentru suffarstar):

Stiu asta, deoarece tata lucreaza in comert stradal (vinde legume, fructe si cereale in comune) si stiu exact cum e.

| suffarstar a răspuns (pentru Ushhher):

O atunci e foarte bine, apreciez ca te gandesti serios la viitorul tau.

| fuzzer a răspuns:

Esti foarte matur,din punct de vedere intelectual, felicitari, nu oricine gandeste ca tine.Da, fermele ce le-ai enumerat tu, chiar dau randament.Mai sunt cele de porci, bovine, ovine si asa mai departe.Trebuie sa ai vointa, si vad ca tu chiar ai.Ambitia de asemenea este foarte importanta.Continua la fel si vei reusi.Succes!

| Ushhher explică (pentru fuzzer):

Merci mult, iti doresc si tie la fel in viata.

| ligatmer a răspuns (pentru Ushhher):

Da asa e bafta in continuare Ushhher...

| yo547 a răspuns:

Daca gandesti asa e foarte bine.Iti trebuie sustineri materiale oricum.

| tracicus a răspuns:

E bine ca vrei sa faci lucruri, dar lucrurile se schimba de la an la an. Merg toate daca vrei, dar e mai bine sa te axezi pe o singura categorie. Ai mai putina bataie de cap si te poti concentra mai bine. (funda te rog)