| Cameliaaaa a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Am un bichon in varsta de 2 luni. Am luat-o acum o saptamana. Nu imi pot inchipui cum sa o invat sa isi faca nevoile intr-un singur loc,adica in baie. Am incercat tot ce am putut. Am stat cu ea,am imbibat cu pipi vata si am lasat-o acolo,dar a smotocit-o,am certat-o cand a facut unde nu trebuie. face practic peste tot. Am spalat cu clor peste tot,poate poate nu mai face,dar degeaba. Doar treaba mare o face la baie. Eu stau la curte si mai am un bichon,dar pe acela il tin afara. Eu am luat-o pe ea cu gandul sa o tin in casa. Nu vreau sa o dau afara si pe ea, dar ma dispera cand vad ca face pipi peste tot.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
A invata sa faca intr-un loc, necesita timp si rabdare si mult calm, fara sa te enervezi sa o sa bati.
Ai nevoie de laveta speciale pentru caini care se pune in locul unde doresti sa isi faca nevoile. Laveta trebuie pusa undeva unde sa ajunga cu usurinta la ea si sa o vada usor. Apoi pune-o pe laveta dupa 30-60 de minute dupa ce a baut/mancat lichide, teoretic o data ce isi simte mirosul acolo, tot acolo o sa isi faca si restul de nevoi, dar trebuie sa invete asta, adica necesita timp si rabdare. O data ce face acolo, felicit-o, mangai-o si recompenseaz-o cu mancarea sa favorita ( carnita de pui/vita/curcan fiarta nesarata sau orice altceva ce ii place) si asa o sa stie ca a facut un lucru bun si ca esti mandra de ea, daca nu face acolo, ci in alta parte, ceart-o, dar nu aspru si sa nu o bati!
Din pacate eu nu am trecut prin situatia asta, cainele meu are 14 ani, si arunci nu erau lavete speciale si alte minuni, mi-a facut in casa pana pe la 8 luni, apoi a facut in balcon si apoi cam pe la 1 an a invatat sa faca doar afara, dar din pacate nu am stiu cum sa procedez sa nu mai faca in casa, eram un copil pe atunci aveam 9 ani si habar nu aveam de nimic. Dar stiu din experienta verisoarei mele, care are un boxer de 4 luni, i-a luat cam 1 luna sa se obisnuiasca sa faca pe lavete si nu in alta parte, iar acum face doar afara.
Si inca un lucru, daca face pipi des, cam din 15 in 15 minute ( daca nu si mai des), atunci este racita si trebuie consultat un veterinar.