| anonim_4396 a întrebat:

va roog dati si voi pareri dau funda si voturi.eu nu suport taratoarele in general serpii ramele si toate astea voi ce parere aveti despre ele in afara ca sunt scarboase si infricosatoare?

Răspuns Câştigător
| Budinca a răspuns:

Nici mie nu-mi plac. Par dezgustatoare si scarboase.
In genaral temperamentul fetelor este mult mai sensibil fata de a baietilor.
Mie in general nu-mi place nici un animal, imi plae doar sa ma uit la ele. dar cand vine vorba de taratoare ma ia cu tremurici.laughing
Unele dintre ele par inofensive dar sunt periculoase

7 răspunsuri:
| Anduuu a răspuns:

De serpi nu-mi e frica pentru ca atunci cand ii vad ei sa sperie si se ascund.nu-mi fac numic! Ramele ma enerveaza si mi-e scarba de ele si de gandaci mi-e o fricaaaa:-s da cel mai mult mi-e frica de paianjeni.mor de frica. urluuu ca ma sperie rau iar ex-colegii mei ca sa ma sperie ii tineau in manacrying bine c-am scapat de ei\:d/.

| thisisMirel a răspuns:

Da! Unele pot fi periculoase,mai ales serpii(dar acestia te pot si ajuta pentru ca poate ai vazut la unele farmacii simbolul cu sarpele:acesta este acolo pentru ca din limba sau veninul lui se pot face medicamente,pastile, siropuri etc.)Iar paianjenii la fel si ei unii au venin si pot fi mortali iar altii pot fi de ajutor(in trecut pe vremea razboaielor panza de paianjen era folosita pentru rani:se punea pe rana si apoi se punea spirt si rana se dezinfecta si, in cele din urma se vindeca)big grin sper ca te-am ajutat.

| Rebe97 a răspuns:

Ca sunt dragute :p

| f1r3TiG3R a răspuns:

Pai depinde cum le vazi tu daca le vezi scrboase si infricosetoare e treaba ta eu personal le vad ciudate dar in acelasi timp si uimitoare si eu la inceput le consideram naspa dar dupa un proiect facut la scoala mi se par interesant uite cateva exemple

1. rama- are rol benefic in sol
2. furnica-poate duce de 10 ori grutatea ei
3.gusterele-sperie arici
3.sarpele-de la srpe se poate lua venin care e scump si se foloseste la medicamente.

| Mihaela_8091 a răspuns:

Sunt si periculoase. bleach

| SingleFlavor a răspuns:

Eu cred ca si ele sunt fiinte care traiesc printre alte miliarde de fiinte, nu sunt scarboase (in general), ti-e poate ti-e sila de ele fiindca ti-au fost prezentate intr-un mediu na...Trebuie sa te gandesti ca si ele sunt vietuitoare ca tine, ca mine, ca noi toti, n-are rost sa te temi de ele, (in afara de serpi) tine minte ca fiecare are vietate "stralucirea" ei.

| deniz_7747 a răspuns:

Eu am un sarpe acasa si e fuarte prietenos si nu e deloc scarbos sau infricosator. big grin (l-am gasit in piscina)