| Shift a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un animal, insa nu ma pot hotari. Parintii nu ma lasa cu caini [desi ii ador], pisici sau hamsteri [mama ii uraste]. Tata m-a pus sa aleg intre perusi [am avut si sincer, parca nu mi-as lua din nou. Sunt foarte sensibili si nu as vrea sa imi moara iarsad ], papagali si porcusori de guineea.
Voi ce ati alege?big grin De ce? Imi puteti da informatii despre cresterea, hranirea, pretul si ce trebuie sa-i cumpar animalului respectiv? big grin
Multumesc. big grin

Răspuns Câştigător
| ApofissPapaya a răspuns:

Hmmm... un porc de guineea, poti cauta pe net donatii sau pretul maxmi eeste 75 lei la mine intr-un petshop, dar daca vrei dinacela cu pedigree cauta la crescatoria Inka( pe google). Eu ii cumpar intr-o luna 2 pungi cu mancare(7 lei una) si vreo 3 pungi cu fan(12 lei una). Apa o iei tu de la robinet si o cusca... poate construiesti tu una, dar pentru. un porcut este cam 90 lei una destul de calumea(faina). Bafta la animalut!

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu mi-as lua un porcusor de guineea. De ce? Pentru ca am avut pasari (papagali, s. a.), si n-a fost cine stie ce. Plus, e si problema sensibilitatii, cum ai zis si tu. Iar un porcusor de guineea poti sa-l mangai, sa te joci cu el, sa-l iei in brate. Este pufos si dulce. Deci daca nu un caine, atunci macar un porcusor de guineea. Succes!

| Șttefania a răspuns:

Porcusor de gineea
uitate pe net la pet shop-uri online si vezi toate preturile

| Muflă a răspuns:

Mi se pare ca porcusorii de guineea traiesc prea putin... mi-as lua un papagal calugar (sunt geniali) sau o conura daca ai mai multi bani

| KissStarDee a răspuns:

Acum alegerea iti revine tie, peusi sunt sensibili, de curand am suferit moartea perusitei melecrying, am avut porc de guineea, iti scapa prin casa si trebuie sa alergi dupa ei, necesita multa ocupare,
perusi:-pret:crescator(30 lei), petshop(35 lei)
hrana:mei, fructe(mar, para, portocala, etc), legume(salata, marar, patrunjel, morcov, etc), ou fiert tare(reteta e pe net), nisip, cam in total te-ar costa(150 lei)iti spun mai multe pe mess daca vrei(am experienta cu toate animalele)oricine vrea sa bage id: picss_deedee_rose.blue@yahoo.com

| Adeliи97 a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti iei un persu, am avut unul, luatde mic cand era un pui micut si l-am crescut.era o bucurie in casa imi statea in cap, ma pupa si cand aduceam un pahar cu apa sarea in el si facea baie, dar totul s-a sfarsit cand tata a lasta usa deschisa si a zburat, ramand fara cel mai bun papagal de pana acum(am plans 2 saptamani dupa el)si acum cand ma gandesc la el si vad poze cu el imi dau lacrimile

| BurN a răspuns:

Papagal este foarte cuminte, hranirea nu costra foarte mult, nici scump nu e, si ti-l recomand.
Porcu de Guineea e chiar mai bun si-l recomand x2.

Despre mancare intrebi la PetShop ce au nevoi pui de guineea/papagali si te sfatuieste acolo.

| AngelSpeed a răspuns:

Eu tias recomanda un caine (ciobanesc german)big grin Am un ciobanesc este pui e dresat e vaccinat si e super tare laughing e foarte jucaus dimineata ma conduce pana la scoala si se intoarce singur inapoi e foarte tare de asta tias recomanda un cainebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ofer gratuit hamster de guloare negru-abanos si alb 4 luni, femela vaccinata cu carnet de sanatate! Ofer GRATUIT! pentru informatii sunati la numarul de telefon:0743105152 sau 0745588132 sau 0745659035! de preferta sunati la primul numar raspundem sigur! FARA PLATA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa-ti spun eu am avut porcusor de guineeea este obisnuit cu climatul montan si vara este un calvar pentru el in casele stapanilor si nu e bine nici sal tii la ventilator ca raceste si mancarea este usor de dat :iarba diferite legume dar nu-ti recomand porc de guineea nici papagal ca stiu cum este e pretentios!
asa deci eu iti recomand un hamster
este dragut mamanca cat o furnicuta si nu miroase si daca miroase nu e el ci cusca m-am documentata si nu zic prostii chiar daca mama ta ii uraste nau ce sa-i faca, i crezi pe hamsteri sati manance mama>>?
ei mamanca putin si nu trebuie sa ii iei decat o cusca si accesoriiile trebuie sa i le faci tu cum ar fi rola de carton de la hartia igienica, o adora! Eu am unul l-am luat acum o saptamana si mai cunosc niste rude care au luat!
este adorabil si daca nu stiu te afli intr-o situatie matariala prosta si nai bani pentru mancare sunt sigura ca frimiturile de la masa si cateva din legumele pe care mama ta le foloseste la mancare ii le poti da si lui nu e pretentios si doar 12% din hamsteri se inbolnavest deci eu asta iti recomand pretul ajunge la max 20 lei, cresterea este simpla nu complicata [hamsterul este printree cel mai ieftin rozator]el doarme ziua si noapte sta treaz dar nu face zgomot! este numai dacat un animal perfect pentru tine si pentru altii si te va iubi din prima privire! sa nul sperii si sa nu faci miscari bruste cu mana! EU AS ZICE SATI IEI UN HAMSTER PT CA IN EPOCA ASTA MODERNA ALTE ANIMALE MOR DAKA DAI MUZICA SAU RIDICI TONUL IN SCHIMB, micutul hamster nu asa ca spre ca te-am ajutat!)
love

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bum vreau sa mami cumpar un papagal

| Dulchichk11 a răspuns:

Pai ...Eu as alege un porcusor de guineea.Ai aici informatii despre eihttp://www.google.ro/......http?/url si
http://www.google.ro/......http?/url