| PussicatDolls a întrebat:

Bunalove struck
Vreau sa va cer ajutoru` in legatura cu ceva pentru ca de pe net nu m`am putut informa suficientlove struck
Imi plac doua rase de caini la nebunie. Pomeranian si Pudelul. Da` as vrea sa`mi spuneti la ce pret s`ar incadra fiecare catel si care este mai dorit dintre pomeranian si pudel?
Ms pentru informatia despre pret!

love struck

7 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Draga, TrottiForYouOfSurprise,te rog sa nu vorbesti prostii inainte sa te informezi! fiinte proaste? sunt cei mai destepti caini din lume dupa border collie,sunt foarte jucausi,iti zic din propria experienta,poti intreba si utilizatorul Pimski de pe acest site sau orce alt detinator de aceasta rasa si iti va raspunde la fel,nu vorbi doar ca sa te aflii in seama! daca nu sti,nu te mai baga,draguta!
la caniche nu le cade parul,in timp ce la pomeranian daca nu ii periezi odata la doua zile iti umple casa de par si ii se fac smoci in par(nu stiu un cuvant mai bun),un pomeranian mi se pare o fita,cand eram mica imi doream si eu unul,vanzand pozele de pe Google,dar cand am crescut am realizat ca doar niste oameni foarte responsabili,care nu au altceva de facut pot creste un astfel de caine! acest caine adora sa fie langa stapanii lor,ar da orice sa se afle in preajma lor,sunt niste fiinte foarte afectuoase! este alegerea ta, caniche-ul imi va ramane mereu rasa favorita, poate pentru ca detin un astfel de exeplar dar de cand eram mica eram fascinata de caracterul lor impresionant! sper ca te-am ajutat.Mult succes!

Apache
| Apache a răspuns:

Un pomeranian costa destul de mult ...cam 300 de euro, si poate ajunge si la 1000 pentru rasa pura si cu pedigree
un pudel ajunge cam la 300 de ron.si max 2500 pentru unul de rasa pura!
Eu totusi as alege pomeranianul...e el mai scump, dar e mai simpatic!

| TrottiForYouOfSurprise a răspuns:

Buna,preturile pe care le-a zis @Apache sunt corecte! Pudelul este o rasa mult mai cunoscuta decat pomeranianul, dar sincer zis mie nu prea imi plc pudelii.Mi se par niste fiiinte proaste si urasc cand sunt tunsi prea scurt. Pomeranianul este unul dintre cele mai dragute rase de patrupezi din lume! Mi se par dulci si sunt niste fiinte foarte sociabile si jucause.Eu zic ca merita sa-ti iei un pomeranian decat un pudel numai ca pomeranianul este mai scump! Mult succes in gasirea noului membru al familiei

| danielcretu1980 a răspuns:

Pudelul are un avantaj net: este hipoalergenic. Deasemenea, este unul dintre cei mai inteligenti caini (pe locul 2 in topul raselor, dupa Border Collie).

Un caine nu trebuie cumparat dupa pret. Il vei avea mai mult de 10 ani din viata ta, asa ca e important sa alegi atat cu inima, cat si cu ratiunea.
Informeaza-te pe Wikipedia despre fiecare rasa in parte (sunt acolo informatii atat de multe incat nu incap aici, si nici nu e cazul sa dam copy-paste).
Sunt peste 300 de rase de caini, asa ca ai de unde alege happy.

In tot cazul, e bine sa cumperi doar de la o canisa serioasa, nu direct de pe net, de la samsari sau din piata.

Cele 2 rase mentionate de tine sunt usor de masluit, fiind foarte pufosi. Daca nu iei un caine cu Pedigree te poti trezi peste 5-6 luni cu un metis de pekinez de toata frumusetea.

Ai grija: Daca suna prea frumos sa fie adevarat, probabil ca e.

| Flynn2001 a răspuns:

Ia-ti un pomerian. Pudelii sunt scarbosi si fitosi. Mie mi se par cam ciudati, nu zic ca nu sunt destepti. Dar sincer ii urasc din tot sufletul. Sunt cei mai iubiti, dar ce au facut ei pentru oameni? Caini fara sens.

| Andreismiley a răspuns:

Pudelul e scump