| Danut997 a întrebat:

Pentru cunoscatori, vreau sa imi spuneti cam cat ar costa urmatoarele rase de caini : Golden Retriever, Labrador Retriever si Akita, si pentru "cei mai avansati in domeniu", credeti ca merita acel pret? Si daca da,de ce? Care sunt avantajele si dezavantajele pentru fiecare dintre rasele mentionate mai sus. Pun aceasta intrebare pentru ca vreau sa imi cumpar un caine, si nu stiu ce alegere sa fac dintre cele trei rase, si ce pret merita fiecare. Si inca ceva,dupa voi, care ar fi cea mai buna optiune dintre acele rase? Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| AntoniaRules a răspuns:

Hei!

Eu am acum 2 Golden Retrieveri, si crede-ma, sunt super!
Sunt calmi, jucausi, iubitori si ascultatori.
E rasa de care se spune, nu ca nu vrea sa muste ci nu stie sa muste.Sunt asa dragastosi si protectivi.Iti apara casa cu pretul vietii!
Un pui costa intre 500-1000 de lei.

Labradorul e varianta cu par scurt al Golden Retrieveru-lui. Diferenta e ca labradorul se murdareste repede si nu prea rezista la frig. Golden Retriever-ul are blana dubla,iar Labradorul nu.

Akita e o rasa japoneza, scumpa si intr-un fel rara, dar foarte frumoasa. Akita are parul scurt, insa spre deosebire de Labrador face fata la frig, facand parte din grupa cainilor de sanii(Husky Siberian, Malamut de Alaska etc.).
Din filmul "Hachiko" iti poti da seama ca si aceasta rasa e foarte dragastoasa.
Un pui costa intre 1500-2000 de lei.

Ps.Eu iti zic sa iti iei un Golden Retriever.Nu spun doar pentru ca am doi, doar ca am avut si Labrador(a murit acum 2 ani) si am avut si Akita(a murit acum 4 ani).
Sunt toate niste rase superbe(preferatele mele)
Sa imi raspunzi ce rasa ai ales. happy
Bafta in alegerea ta!

| Danut997 explică (pentru AntoniaRules):

Buna,multumesc pentru ca te-ai straduit sa imi dai un raspuns asa lung si detaliat.Cel mai probabil voi alege rasa Labrador Retriever.Stau la bloc si am inteles ca au blana mai scurta si automat năpârlesc mai puțin, si pe lângă asta "cică" se dreseaza foarte ușor. Multumesc din nou, o seara bună.

| AntoniaRules a răspuns (pentru Danut997):

Cuplacere!
Orice ai alege nu vei regreta. happy
Labradorul e o rasa superba!

Bucura-te de noul companion!

| Wheizii a răspuns:

Pretul Golden Retriever -https://www.olx.ro/......Retriever/
Labrador Retriever - https://www.olx.ro/......Retriever/
Akita [ foarte scump] https://www.olx.ro/animale-de-companie/animale-de-companie/q-Akita/
Depinde ce gusturi si preferinte ai, eu sincer am avut Golden Retriever si este cel mai bun prieten pe care poti sa il ai, plin de viata si afectuos.
Akita totusi a fost in trecut un caine de vanatoare strict, plus de asta este foarte scump, nu prea recomand.
Labrador Retriever, trebuie sa ii faci piscina sau sa il duci la un lac ceva, ii place sa stea in apa, asa ca daca stai la Constanta sau undeva unde are unde sa se scalde iti iei asa ceva. Toate rasele au nevoie de ingrijire si alimentatie corecta conform rasei respective, cainii sunt toti frumosi in felul lor, eu zic sa te mai documentezi pe internet in privinta lor si apoi tragi tu singur concluziile. Bafta si sper ca te-am ajutat, a da si iti recomand sa cumperi de pe Olx catei, dai telefon, aranjezi intalnirea si vezi catelusu', daca iti place sau nu, e usor.

| Danut997 explică (pentru Wheizii):

Multumesc pentru raspuns.O sa mai astept si altele si in cazul in care nu primesc unul o sa primesti funda, te asigur de asta.Inca ceva, ai idee daca este greu sa ti un Golden Retriever / Labrador Retriever la bloc?

| Wheizii a răspuns (pentru Danut997):

Poți dacă il scoți la plimbare de două ori pe zi.

| Danut997 explică (pentru Wheizii):

Si ce mancare de caine imi recomanzi? Am auzit ca Pedigreeul nu este foarte bun, nimeni nu mi l-a recomandant.

| Wheizii a răspuns (pentru Danut997):

Eu as putea sa-ti zic acum ce si cum, dar as vrea ca sa inveti cum am invatat si eu, ca sa ajuti si tu dupa pe altcineva :) O sa inveti sa respecti mai mult. Iti las niste link-uri, iti faci o cafeluta si dai drumu la citit. https://www.toateanimalele.ro/articole/alimentatia-cainelui/
https://www.petissimo.ro/ro
http://animale.maxi-pet.ro/......menu-id-26
http://cainele-nostru.blogspot.ro/......me-in.html
http://www.zooland.ro/arhiva/+mod+de+hranire+golden+retriever
Sper ca te-am ajutat si ma bucur ca te intereseaza, te pup si bafta la citit.O zi buna