| CLv a întrebat:

Acum cateva luni pisicul meu a plecat de acasa, a venit dupa vreo 3 saptamani, slabit si racit si am observat la el ca atunci cand doarme ii se faceau ochii alb complet si parca isi pierde cunostinta. Am fost cu el la medicul veterinar, i-a facut un tratament cu 5 injectii in fiecare zi. Nu mi s-a parut ca i-au facut mare lucru acele injectii, deoarece el si in ziua de azi adoarme la fel si respira greu. Nu am mai ajuns cu el la medic, dar nu mi se pare ok ceea ce face el, tinand cont ca nu facea inainte. De curand am zis sa doarma cu mine si mi-a adormit pe piept, apoi s-a trezit dintr-o data si a mieunat de cateva ori apoi a incercat sa ma muste si l-am scos afara... nu am dat foarte multa importanta si acum cateva zile am facut aceeasi chestie, doar ca de data asta, a stat pe coaste ca sa zic asa, eu fiind intoarsa pe o parte si imi "framanta" sa zic asa cu labutele, apoi dintr-o data iar a mieunat de vreo 3 ori apoi a incercat sa ma muste. Oare ce ar putea sa aiba? Ceva probleme neuro? Ar fi o chestie naspa? Daca-l duc la veterinar s-ar putea sa-si mai revina?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este o pisica normala dar racita. Toate oribilitatile relatate de tine, in afara de repiratia grea, sunt marca speciei.

| CLv explică (pentru minrest):

Dar si muscatul tot din cauza aceasta sa fie? Pe mine m-a speriat ca nu am mai patit niciodata cu el asa ceva.

| minrest a răspuns (pentru CLv):

Da, asa se joaca pisicile; asa face si motanul meu, si motanul mamei mele; in general, joaca asta de prost gust e specifica pisicilor.

| TheCrusader a răspuns:

Dupa ce citesti asta, ai sa incepi sa razi:
1. Pisicile au o membrana a ochiului (ceva ce oamenii nu mai au de milenii). Cand iti inchid ochii, toate 3 membrane se inchid. Daca pisica este prea obosita sau sta intr-o pozitie mai ciudata(cum se intampla de obicei), e posibil sa o vezi. (uite o imagine: https://www.google.com/......ps?/search
2. Cu respiratul greu: probabil ori are o mica raceala, ori are un "defect genetic" (ca sforaitul la om). Probabil o crescut mai mare si abia acum il auzi.
3. Vrea sa te muste pentru ca a incercat sa miaune sa te trezeasca si nu te-ai trezit. Probabil vroia sa mearga la "baie" si nu vroia sa faca in camera ta.
4."framaditul" este normal pentru motani, mai ales daca ai o patura moale sau umflata.

Nu imi dau seama pentru ce i-a dat medicul veterinar injectabil. Probabil sa ii ajute nasul.

| CLv explică (pentru TheCrusader):

Iti multumesc frumos pentru raspuns, dar faza cu trezitul nu era cazul, eram in pat cu ochii deschisi, vorbeam la telefon, usa camerei era deschisa si putea merge linistita la litiera, problema e ca l a apucat dintr o data, a mieunat de 3 ori consecutiv, iar apoi a "sarit" ca sa zic asa sa ma muste, ca si cum ar fi incercat sa ma atace...