| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Aseară am fost cu pisicul meu în vârstă de doi ani,de urgență,la cabinetul veterinar pentru că prezenta următoarele: tuse seacă timp în care scotea limba afara,respirație greoaie și șuierătoare. După consultație, medicul l-a diagnosticat cu bronșită..in momentul acela nu avea febră. Care sa fi fost cauza răcelii? Nu are acces afara și nici nu a stat niciodată in frig. La ora 1:30am a făcut 3 injecții și am revenit astazi, la ora 15 pentru inca trei injecții care i-au fost date în spatele gatului. Problema este alta. Mănâncă normal și bea apa, doar că este foarte somnoros și doarme aproape intr-una. A tremurat de vreo 3 ori timp de vreo 2 minute,dar în casă nu e frig, sunt 25°C,dar a încetat după ce l-am acoperit. De ce? Sa fie reacțiile adverse? Am observat că la litiera nu a fost decât o data până acum după ultimele injecții,dar a urinat foarte puțin. Dupa primele injecții nu a avut reacții adverse. Este grav? Ce am de făcut? Și în următoarele zile trebuie să merg cu el pentru tratament. Sunt disperata,va rog, explicati-mi dacă este bine și ce am de făcut.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Si pisicile racesc!
Nu-i nimic, este somnoros pemntru ca ii este foarte rau, este bolnav, comportamentul lui este ca si al oamenilor. Tu cand esti bolnav, nu stai in pat? Nu dormi mai mult?
Asa a facut si pisicul!
Acum trebuei hranit foarte bine cu mancarica buna (nu boabe pentru pisicute) eventual carnita de pui fiarta, bolul cu apa proaspata sa fie plin tot timpul si le va merge sa manace si sa bea de cate ori simte nevoia.
In urmatoarele zile lasa-l sa doarma cat vrea, nu-l deranja, nu-l streasa, ca acum se lupta cu boala si nu are chef de joaca.