| Alinusi a întrebat:

Bună ziua.
Am o rață mută (leseasca) care a început ouatul si am strâns de la ea 5 ouă.
I-am adunat ouăle, pentru că afară este frig.
Dacă nu mai are oua in cuibul în care ea le depune, mai cade cloșcă, sau va face ouă în continuare?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Rihanna20B a răspuns:

Stai calma/calm! O să fie totul bine. Dacă e frig păsările nu mai fac oua. Iau un fel de concediu. În câteva zile v-a reîncepe să facă oua. Și eu am rațe. (Fundita plzzzz)

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă nu este "călcată" de un rățoi, puteți lua ouăle fără grijă. Dacă este "călcată", da poate cloci ouăle. Nu contează temperatura de afară, atât timp cât pasărea va sta pe ouă.

| Alinusi explică (pentru romeo78):

Aproape zilnic observ ca este,, călcată,,
Dupa ce oua, pleacă de pe cuib.
Cand cade cloșcă, poate sa stea în cuib fără ouă sub ea, și să i le pun eu ulterior?

| romeo78 a răspuns (pentru Alinusi):

Dacă aveți posibilitatea luați un aparat clocitoare. Mergeți la un pet shop, farmacie veterinară și cereți sfaturi profesionale.
Plus, există pe YouTube videoclipuri educative pentru problema dumneavoastră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai la toate pasarile domenstice le sunt luate oule din curbar dupa ce le fac, gen zilnic, iar dupa la final cand nu va mai fac li se pun toate cele facute pentru a se apuca de clocit. Astfel va sta doar pe ele, va iesi cateva minute ca sa manance in rest va sta. Astfel si ouale vor fi mai bine clocite si puii vor iesi in aceeasi perioada.

| NunuNini a răspuns:

Uite aici, azi dimineata: https://milvus.ro/en/webcams/storkcam2/
Sa le plangi de mila, nu alta.

| NunuNini a răspuns (pentru NunuNini):

Doua oua de barza, inconjurate de zapada.