| Alllin a întrebat:

Buna ziua!
Am o situatie foarte critica cu cainele meu. Are 8-9 ani. L-am gasit ieri culcat pe-o parte pe iarba din gradina respirand foarte foarte greu,des,cu limba scoasa intr-o parte,practic se sufoca.
L-am dus la umbra, l-am asezat bine. Din pacate doctorul a putut veni doar azi dimineata si i-a facut 2 injectii. Mi-a spus ca cel mai probabil a facut soc anafilactic de la intepatura unei insecte.
Nu stiu ce as putea sa fac...incerc sa-i mai dau apa cu seringa dar foarte putin pare sa inghita,a si vomitat putin apa o data.
E constient,isi misca capul,ochii si foarte putin a miscat un picior. L-am mutat de pe o parte pe alta incercand sa-l mai masez,sa-l inviorez.
Doctorul mai vine maine dimineata sa-l vada, si poate sa-i mai faca alte injectii.
Ce pot sa mai fac?
Mai are sanse?

16 răspunsuri:
| P4rAd0x a răspuns:

Buna ziua.
Pare o faza destul de grava, iar sansele de supravietuire nu par foarte mari. In fine, toate aceste lucruri trebuiau sa fie spuse de catre medicul veterinar, si eventual scrise in carnetul de sanatate. Nu puteti sa-i faceti nimic mai mult decat sa continuati sa-i dati apa exact prin metoda asta, chiar daca pare destul de greu, cat timp medicul veterinar nu a mentionat ceva despre medicamente. Incercati ca maine, cand vine veterinarul, sa-i cereti mai multe detalii, pana la urma asa e normal. Intrebati-l de medicamente sau ceva, daca nu spune nimic, si de cam ce ati mai putea sa ii faceti cainelui. Intepatura de insecta despre care vorbea putea sa fie si o intepatura de capusa? Pentru ca asta ar fi ceva extrem de grav, iar netratate la timp muscaturile respective duc la moartea cainelui intr-un timp foarte scurt, mai ales la varsta pe care o are. Asta ar insema ca ar putea sa moara gen si pana maine. Stiu prin ce treceti si imi pare rau, dar nu puteti sa-i mai faceti mare lucru decat sa continuati sa-i dati apa cu seringa si cam ce ati mai putea sa-i dati de mancare, gen branza topita sau ceva ce poate manca usor.

| Alllin explică (pentru P4rAd0x):

Da. Voi mai vorbi maine cu dumnealui. Este posibil sa fi fost si capusa,nu stiu. Iarba fusese cosita cu o zi inainte, nu stiu daca a avut asta vreo influenta. Din pacate, acum de mancare nici nu discuta, inca are gura "grea" mai tine cateodata limba afara. Sper sa accepte apa, cat de putina.

| annempx a răspuns:

Eu cred ca mai are sanse, nu este foarte bătrân si cred ca va rezista, incearca sa-l faci sa se simtă cat mai iubit in momentele astea si petrece mult timp cu el, incearca in continuare sa-i dai apa si sa mănânce. Sper ca isi va reveni!

| WolfYTB a răspuns:

Are sanse.Trebuie doar sa ii oferi mult mai multa grija.Sa ai grija sa stea la umbra pentru ca vara se intampla des lucruri din astea din cauza caldurii. Faci foarte bine dandu-i apa(de temperatura camerei sper)Fa-i masaj la picioare.Mangaiel si scarpina-l pe cap.Fa lucruri care-i plac.Da-i mancarea care ii place si chestii de genul.Inca e tanar iti zic eu daca faci ce trebuie va supravietuii(mi s-a intamplat si cu caini mai batrani)Pot intreba cumva ce rasa e? Si multe detalii despre el? Putem vorbi in privat

| Snowa a răspuns:

Puteai cere sfaturi de la doctor, si cainele tau mai are o sansa, dar totusi inca poate murii.

| Alllin explică (pentru Snowa):

Am vorbit cu doctori, inclusiv cel care a venit si i-a facut injectii, si mai vine si maine. Si cu altii. Din pacate situatia e critica si sansele mici.
S-a intamplat si duminica tarziu, dupa 4 nu mai gaseam pe nimeni la cabinet. Iar doctorul care a venit a fost si el plecat in acea zi.

| PepsiGirl a răspuns:

Are șanse! Stai cu el încurajează dai un motiv sa nu renunțe, deși este un animal își va da seama cine ii este adevăratul prieten!

| Alllin explică (pentru PepsiGirl):

Multumesc mult!
Doamne ajuta!
Sunt cu el mereu. Imi dau seama cat conteaza cand vad cum se uita la mine. Din pacate cu greu imi pot stapani lacrimile. Dar voi fi langa el pana in ultima clipa, de va fi sa fie...
Desi starea e grava, inca mai sper!

| PepsiGirl a răspuns (pentru Alllin):

Cu mult drag! Sper ca câinele tău sa își revină.

| Andreea278 a răspuns:

Spune-mi te rog, cainele statea la soare?

| Alllin explică (pentru Andreea278):

Cand l-am gasit,da,era la soare. Dar nu de mult timp, tocmai mancase mai devreme. In rest se ducea singur si se baga la umbra, iar cand era vorba de insecte, muste sau albine mai si fugea, se ducea dupa casa

| Andreea278 a răspuns:

Daca ai gasit cainele la soare atunci nu ii mai da apa rece si nu il mai tine in soare

| Alllin explică (pentru Andreea278):

Nu stiu daca ai citit comentariile anterioare.
Cainele nu a mai stat la soare din clipa in care l-am gasit. L-am ingrijit cum am putut mai bine cu toata atentia si afectiunea noastra.
L-am dus in culcusul lui,o minicasuta,l-am asezat pe paturi si perne,l-am invelit noaptea,am incercat sa-i dau apa cu seringa. L-am scos afara, l-am mutat de pe-o parte pe alta. I-am sters lacrimilie si sudoarea din ochi. Am stat cat am putut de mult langa el si am vorbit si m-am uitat la el.
Din pacate, starea lui e foarte grava. Nu mai primeste apa, respira greu, pe gura. Cred ca se stinge incet...(((((

| Andreea278 a răspuns (pentru Alllin):

Ce ti-am scris au fost niste recomandari pentru ca si eu am avut cainele in situatia asta.

| Alllin explică:

Din pacate, trebuie sa va anunt ca dragul meu Negrutu a murit astazi sad
Starea lui a fost mult prea grava si era oarecum de asteptat, poate doar eu ma incapatanam sa mai sper.
De dimineata a venit doctorul si i-a mai facut doua injecti cu vitamine. Parerea lui era ca nu mai are sanse cand l-am intrebat. Dupa o jumatate de ora, dupa 3 insuflari mai adanci a incetat din viata, cu aceeasi privire suferinda tintuita in ochii nostri. Era de asteptat sad De duminica, la 3, cand s-a intamplat nu a primit nici macar apa,foarte putin in prima zi,cu seringa. In tot timpul a respirat din greu pana si-a consumat toata puterea.
l-am ingropat impreuna cu fratele si parintii mei,tot acolo, in gradina, unde mai sunt si mama lui si alti caini si pisici pe care i-am avut de-a lungul timpului.
Negru a fost un caine nemaipomenit de iubitor si bland, in ciuda marimii lui, care pe multi ii speria. Nu va pot descrie cum ne intelegeam din priviri, din scoaterea unui singur sunet, cum se baga intre picioarele mele si daca nu ma tineam bine ma dadea jos, sau cum se urca pe mine pana in sufletul meu. Ii sunt recunoscator pentru cei 8, 9 ani cat i-am petrecut impreuna si cat ne-am iubit unul pe altul,cu multa afectiune.
O sa ramana vesnic in amintirea mea.
Eu m-am rugat la Dumnezeu ca daca este dat sa nu mai fie,sa-l ajute sa nu se mai chinuie. El stie tot,inclusiv ce va sa fie. Poate am o mica mangaiere ca mi-a fost ascultata rugaciunea.
Vreau sa va multumesc din suflet tuturor celor de aici care mi-ati transmis mesaje si ganduri de incurajare,sfaturi si recomandari.
Probabil ca asa este viata,facuta din sentimente,emotii, trairi. Unele de bucurie, incantare si extaz, alte de tristete, amaraciune si gol in suflet. Pentru noi cei care iubim toate fiintele, vietatile este cu atat mai greu, este un risc asumat atunci cand luam in grija noastra un suflet. Dupa ani de bucurii si incantari vine clipa in care prietenii nostri dragi se despart de noi si ne lasa de multe ori cu sufletul greu.
Independent de noi, viata merge inainte. Cu siguranta candva voi avea un alt catelus pe care sa-l cresc. Acum, am de plans si de consumat amaraciunea si tristetea pe care o simt.
Va multumesc tuturor!
Dumnezeu sa ne ajute pe toti