| Alllin a întrebat:

Buna ziua!

Am o situatie foarte critica cu cainele meu. Are 8-9 ani. L-am gasit ieri culcat pe-o parte pe iarba din gradina respirand foarte foarte greu,des,cu limba scoasa intr-o parte,practic se sufoca.

L-am dus la umbra, l-am asezat bine, i-am facut ventilatie.Din pacate doctorul a putut veni doar azi dimineata si i-a facut 2 injectii. Mi-a spus ca cel mai probabil a facut soc anafilactic de la intepatura unei insecte.

Nu stiu ce as putea sa fac...incerc sa-i mai dau apa cu seringa dar foarte putin pare sa inghita,a si vomitat putin apa o data.

E constient,isi misca capul,ochii si foarte putin a miscat un picior. L-am mutat de pe o parte pe alta incercand sa-l mai masez, sa-l inviorez.

Doctorul mai vine maine dimineata sa-l vada, si poate sa-i mai faca alte injectii.

Ce pot sa mai fac?

Mai are sanse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Îmi pare rău să aflu despre un suflet minunat că păţeşte aşa ceva!
Te-aş ajuta cu cea mai mare placere, dar nu am cum, din păcate!
Sper din suflet să se facă bine!
Mă rog pentru el.
Să ne ţii te rog la curent cu starea lui.
Sănătate multă.
(Să dea Dumnezeu să îşi revină)

| Alllin explică (pentru mudokins78):

M-am uitat in blanita lui,nu am vazut nimic,cred ca e si greu de vazut.
M-am gandit la toate posibilitatile care sa fi dus la instalarea acestei stari. Nu exclud niciuna in totalitate,dar cele mai probabile sunt socul anafilactic de la intepatura unei insecte si/sau o afectiune cardiaca ce ar fi putut sa se declanseze si ca urmare a caldurii de afara,desi statea la umbra,in locuri ferite.
Din pacate,acum starea e aceeasi sau mai rea, respira repede si des, cu gura cascata. Offf atata e de greu, as vrea doar sa nu se mai chinuie, sa nu mai sufere. I se citeste in ochi suferinta.

| Alllin explică (pentru mudokins78):

Va multumesc tuturor pentru mesaje si incurajari!

10 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Poate a fost muscat de vreo capusa, sa il cauti prin blana. Cam asa sunt simptomele... sad

| untu a răspuns:

Da,are sanse sa traiasca cainele tau! Incearca sa dai o lingura de smantana tare si gros (sau baga-le in gura sa inghita). Smantana va taia toate efectele veninului insectelor si alte otravuri! Pana a doua zi va fi mai bine si va supravietui daca te rogi bunului Dumnezeu sa se faca bine! Insanatosire grabnica! Apoi sa dai sa bea multe lichide (lapte). Stai langa el si supravegeaza-l ca sa te vada ca nu este singur si va putea lupta pentru viata lui! Sa dea Domnul Dumnezeu ca cainele tau sa se faca bine si sa-si revina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca mai are sanse, intr-adevar, e destul de batran, dar caini traiesc in medie mai mult de 10 ani,plus ca starea lui de rau e posibil sa se fi accentuat si de la caldura, eu zic ca va fi bine, dar daca nu esti multumit poti sa-ti schimbi veterinarul. Poti sa -l verifici din ora in ora ca sa vezi daca e bine, sa-i pui mereu apa la dispozitie, dar cel mai bine ceri si o a doua parere

| Alllin explică (pentru anonim_4396):

Da. Inca mai sper!
Doctorul a spus ca pot fi mai multe cauze, pe care le-am enumerat mai sus.
E un caine puternic, mare cu voce groasa. Nu ii era frica de nimic.
Si totodata foarte bland cu oamenii
Totul s-a intamplat brusc si total neasteptat, era bine, sanatos.
Sa-l ajute Domnul!

| stefy02 a răspuns:

Poate e din cauza temperaturii. Cand mai vine doctorul, intreaba-l sigur, si aduti aminte daca inainte sa fie asa a patit ceva, sau s-a lovit sau chestii de genu asta. happy

| Alllin explică:

Din pacate, trebuie sa va anunt ca dragul meu Negrutu a murit astazi sad
Starea lui a fost mult prea grava si era oarecum de asteptat, poate doar eu ma incapatanam sa mai sper.
De dimineata a venit doctorul si i-a mai facut doua injecti cu vitamine. Parerea lui era ca nu mai are sanse cand l-am intrebat. Dupa o jumatate de ora, dupa 3 insuflari mai adanci a incetat din viata, cu aceeasi privire suferinda tintuita in ochii nostri. Era de asteptat sad De duminica, la 3, cand s-a intamplat nu a primit nici macar apa,foarte putin in prima zi,cu seringa. In tot timpul a respirat din greu pana si-a consumat toata puterea.
l-am ingropat impreuna cu fratele si parintii mei,tot acolo,in gradina,unde mai sunt si mama lui si alti caini si pisici pe care i-am avut de-a lungul timpului.
Negru a fost un caine nemaipomenit de iubitor si bland,in ciuda marimii lui,care pe multi ii speria. Nu va pot descrie cum ne intelegeam din priviri, din scoaterea unui singur sunet, cum se baga intre picioarele mele si daca nu ma tineam bine ma dadea jos, sau cum se urca pe mine pana in sufletul meu. Ii sunt recunoscator pentru cei 8, 9 ani cat i-am petrecut impreuna si cat ne-am iubit unul pe altul,cu multa afectiune.
O sa ramana vesnic in amintirea mea.
Eu m-am rugat la Dumnezeu ca daca este dat sa nu mai fie,sa-l ajute sa nu se mai chinuie. El stie tot,inclusiv ce va sa fie. Poate am o mica mangaiere ca mi-a fost ascultata rugaciunea.
Vreau sa va multumesc din suflet tuturor celor de aici care mi-ati transmis mesaje si ganduri de incurajare,sfaturi si recomandari.
Probabil ca asa este viata,facuta din sentimente,emotii,trairi. Unele de bucurie,incantare si extaz,alte de tristete,amaraciune si gol in suflet. Pentru noi cei care iubim toate fiintele, vietatile este cu atat mai greu, este un risc asumat atunci cand luam in grija noastra un suflet. Dupa ani de bucurii si incantari vine clipa in care prietenii nostri dragi se despart de noi si ne lasa de multe ori cu sufletul greu.
Independent de noi, viata merge inainte. Cu siguranta candva voi avea un alt catelus pe care sa-l cresc. Acum, am de plans si de consumat amaraciunea si tristetea pe care o simt.
Va multumesc tuturor!
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Alllin):

Imi pare rau sa aud asta, dar totodata ma bucur ca nu se mai chinuie. Si mie mi-a murit catelusa in brate, si culmea din cauza doctorului. Ma gandeam la cat de diferiti sunt oamenii, si cum unii omoara animalele fara sa clipeasca, le calca cu masina, le impusca, le schinguie iar altii se comporta cu ele ca si cu un membru al familiei. E bine sa mai intalnim din cand in cand oameni normali, frumosi, cu suflet. happy

| Alllin explică (pentru IsabelaIssa):

Iti multumesc mult!