| anonim_4396 a întrebat:

am un catelus labrador pe care l-am cumpărat acum 2 zile, dar nu se prea mișca nici acum si de ieri a inceput sa vomite, sa nu mănânce, sa doarmă toată ziua... Si are diaree, mai are vreo șansa sa trăiască? Va rog, ajutați-mă, l-am dus la veterinar si il baga in perfuzie.

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă face tratament e posibil să își revină. Fii încrezător! happy
Spune-i medicului veterinar că NU i-ai administrat antiparazitarul intern. Paraziții interni (ascarizii /teniile) sunt foarte des întâlniți la cățeii nou- născuți. Simptomele sunt cam aceleași, cu cele descrise de tine: slăbire, lipsa de apetit, stări de vomă, diaree, abdomen balonat etc
Sper să nu aibă parvoviroză sau boala lui Carree (jigodie), boli care afectează câinii nevaccinați.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De regula e vrb de viermi intestinali. Mergi la dr sau la farmacie.

| Kelz0 a răspuns:

Scuze Beldiman dar acest lucru am citit si eu de pe internet sau parvoviroza dar eu vreau un sfat mai de graba a cuiva care a avut un cățel in accelasi situație oricum mulțumesc

| JustABadDay a răspuns:

Cainele tau are :

Boala virala specifica cainilor de varste tinere, gastroenterita este o maladie infectioasa, produsa de virusi din clasele parvo si corona. Cea produsa de parvovirus este cea mai grava, din cauza riscului iminent al mortalitatii. Virusul parvo este foarte rezistent in mediul inconjurator, iar unele dezinfectante nu il distrug.

Si trebuie sa : Odata declansata boala de tip viral, aceasta evolueaza letal in doar cateva ore. Mai rar, poate evolua spre vindecare numai la cainii care primesc tratamentul adecvat, constand in administrarea unor solutii perfuzabile, vitamonoterapie, antibiotice si imunoglobina specifica. La cainii care prezinta stari de voma se vor administra alimente si apa pe perioada tratamentului. mai multe informatii : http://www.e-pets.ro/articole/gastroenterita-la-caini

| Flr_Florin_1997 a răspuns:

Am si eu un catelus Amstaff, si are aceleas simptome ca al tau... Nu mananca, vomita, al meu are si diaree, oboseala,. Si al meu a fost bagat la perfuzii, dar tot asa se simte. Are virusul Corona, dar nici eu nu stiu ce sa-i mai fac, am citit pe net si scria ca fatalitatea e exclusa si ca trebuie lasat intr-un loc cald si isi revine de la sine... Eu astept sa vad daca isi revine al meu, daca nu ma voi duce din nu la Doctor