| xoxoBby a întrebat:

as dori sa ma ajutati foarte urgent! Avem o balta cu pesti.Mor pestii incet in cantitate mai mica deja de aproximativ o luna, iar ieri am cumparat o pompa pentru a produce oxigen..Azi dimineata am scos un peste mort, si am observat ca are pe tot corpul ceva paraziti sau purici nu stiu ce si asa ma gandesc ca din cauza aia au murit atatea pesti dar poate ca si din cauza lipsei de oxigen din apa.Cand am scos pestele mort din apa l-am pus intr-o galeata cu apa si am pus in apa aia o solutie care se numeste VERDE DE MALACHIT(pentru pesti), si am vazut cum s-au desprins de peste purecii sau parazitii acelea dar dezavantajul este ca am vazut ca de la solutie s-a mai desprins si stratul aia alunecoasa care protejeaza pestele.

AJUTATI-MA VA ROG FOARTE URGENT! VA ROG spuneti-mi CE CREDETI CA CE BOALA AU PESTII CA AM FOST SI LA MEDICI VETERINARI SI NU AU ZIS NIMIC CLAR, SAU SPUNETI-MI SI CEVA TRATAMENT SAU SOLUTII PENTRU A SALVA PESTII!

2 răspunsuri:
| MLorand78 a răspuns:

Poate apa in care ii ti-i este infectata si de asta mor, ar trebui sa ii pui in alta balta, asa cred ca e cel mai bine dar nu uita sa oxigenezi apa. Eu am avut doi pestisori, parinti le schimbau apa destul de des pentru ca se murdarea (ma gandesc ca asa e si la tine si tot asa apar si bacteriile, parazitii) pana la urma au murit amandoi pentru ca apa se murdarea o data la doua zile si chiar daca o schimbau ei deja puteau fi infectati!

| Betyskumpik a răspuns:

Eu zic sa pui acea solutie la pesti pentru ca sincer spun ca i s-a desprins acea solutie probabil pentru ca era mort