| xt9000 a întrebat:

doresc sa imi cumpar un caine si ma gandesc la caniche.e bun ca caine de curte?

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu rezista iarna afara caniche mai ales daca e toy! Probabil un caniche imperial ar fi mai bun dar totusi caniche nu e caine de tinut in lant, e mai mult de casa. Rase de caini care rezista iarna afara -> Husky, Samoyed, Malamut de Alaska, Akita, Akita-Inu, Ciobanesc mioritic, Ciobanesc carpatin, Ciobanesc caucazian, Saind Bernard, Cainii de Pirinei, Ciobanesc cehoslovac, Ciobanesc de Berna, Chow-Chow, Labrador, Terra Nova, Airedale Terrier, Spitz, Schnauzeri (medii/uriasi). In nici un caz, indiferent de talie (mare, medie, mica) iarna afara, NU REZISTA cainii cu par scurt! sau de talie foarte mica (Yorkshire, Bichon, Caniche toy, etc.)

| Krixxus a răspuns:

laughing)))))) pe bune? caniche caine de curte? laughing))))) pe ala il bate si o pisica

| xt9000 explică (pentru Krixxus):

Mie imi trebuie caine de companie, problema e ca mama nu ma lasa sa il tin in casa.ma intereseaza daca rezista aceasta specie afara pe timoul ierni

| SwechTyop a răspuns:

Caniche-ul este un caine de casa nu de curte.

| WolfBlack a răspuns:

Da! Mie unul imi place rasa asta happy