| Valentina2007 a întrebat:

Buna ziua TPU! As vrea sa mi cumpar un caine Jack Russell Terrier dar am niste intrebari inainte:

1. Poate sta intr-un apartament cu 3 camere?

2. Eu pot sa sa l scot vara afara de 3 ori pe zi si iarna de 2 ori pe zi.
Trebuie scos de mai multe ori afara? Tinand cont ca vara sta 3 ore afara
si iarna 2 ore.

3. Cum trebuie ingrijit un caine din aceasta rasa?

4. Ce mancare sa i dau? ( adica ce firma)

Astept raspunsuri!

Fundaa

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Salut, apreciez faptul ca vrei un animal de companie, dar la bloc este greu de intretinut, era mai usor pentru tine la curte dar si pentru caine mai frumos fiindca avea libertate, poti sa il tii si la bloc dar este mai greu.

| NoFeelings a răspuns:

Hei.
Eu am avut unul, și era o scumpeteee
Intr-adevar, vezi că-s foarte energici.
1-Da, e ok, dacă are acces peste tot (bai, camere, bucătărie, balcon, hol etc)
2.E super ok. Dar si in casa multa joaca, si afarq. N7 numa il ti pe banca in lesa, e terrier, nu bichon.
3.La ce te referi? Scrie_mi mesaj cu intrebari.
4.Acana e cea ma8 buna

| Rocsid a răspuns:

Atata timp cat catelul are minim 3 plimbari pe zi e excelent. Poti sa il scoti si odata afara sau si de 5-6 ori..depinde cum il inveti..ideea ii ca cu cat il scoti mai mult cu atat glandele perianale lor fi mai curate si nu se vor bloca si sa miroasa urat sau mai rau sa faca vreo infectie catelusul.
Sunt destul de usor de ingrijit atata timp cat are mancarica buna, caldura si iubire.O sa fie nevoie sa il duci la veterinar sa ii curete urechile( sa nu faca otite) eventual taiat unghii( dar asta mai mult la cateii care merg pe pamant si nu au cum s ale toceasca) vaccinurile sa fie toate facute la zi si deparazitariile ca sa eviti boli grave precum parvoviroza sau rabia.
Ca si mancare iti recomand cea din cabinetele veterinara.Sa nu faci greseala sa cumperi mancare de magazin gen pediree sau chappy care sunt pline de soia si prostii si risca catelusul sa faca dermatite fff urate..Eu la al meu i-am dat procan si desi o fost ceva mai scumputz so dezvoltat foarte frumos si nu a fost necesar sa ii dau si pastile cu calciu.Ca si sfat inainte sa iti iei catelul intra pe grupuri de jack russel pe Facebook si citeste si de acolo pareri despre rasa si sfaturi.

| Iubescanimalele31 a răspuns:

Am și eu 5 căței de rase diferite.
La el îi va fi bine intr-o casa cu 3 camera ție nu-ți va fi ușor pentrucă îți va sparge niste lucruri depinde cum le pui.
E bine de să-l scoți de 3 ori vara și presupun că îl vei scoate când mergi și cu prieteni iarna de 2 ori e foarte bine. Gândește că e un câine oarecare mănâncă orice.