| amy3semj1405 a întrebat:

Cainele meau lup(cel din poza) de 1 an imi roade crengile merilor pitici din curte am vrea 12 si pe toti i-a ros! Cum sa-l dezvat? Chiar am nevoie de ajutor penrtru ca nu pot sa tin nimic in curte nici macar trandafiri ca mi roade si acum iarna a scos 3 trandafiri din pamant pentru ca erau acoperiti de sticle sin a crezut ca sunt jucarii.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bine îl ții departe de pomi (în lesă, cușcă, dresaj, etc.).
Pa, pa.

| remus a răspuns:

Are nevoie sa roada pentru a toci dintii, mie mi-a mancat broasca testoasa din curte, un medic vet. m-a invatat sa-i dau oase de vita cat mai mari tot timpul. Al meu a murit de batranete la 14 ani, imi pare rau si acum dupa el, era prietenul meu cel mai bun. Doresc sa-ti traiasca si sa te bucuri be el, fa-i toate vaccinurile necesare.

| m4them4tic a răspuns:

Incearca sa ii construiesti un cotet cu o "curte" numai a lui.Il lasi dezlegat in tarcul lui si nu o sa se supere pe tine daca ii mai dai drumul din cand in cand. Daca te ajuta spatiul ii poti face un tarc mai mare si o sa fie fericit.
App, sa-ti traiasca!

| Georgy_1051 a răspuns:

Exista magazine speciale cu jucari pentru animale, i-ai cateva! Ca sa fi sigur ca nu-ti mai roade crengile pomilor fale gardut in jurul tau.Se poarta.Joaca-te cu le, obosestel, face asta pentru ca are prea multa energie.

| martha a răspuns:

Toti rod la inceput! O sa-i treaca in curand, cand se va maturiza cat de cat. Inca-i mic (echivalentul a 7-8 ani in raport cu oamenii ) se joaca. A inceput predresajul? A scris Gabriel Cocu o carte f. utila in acest sens.
Este bine cand plantati ceva nou in gradina sa o faceti in prezenta lui. Puteti sa va protejati pomii (noi asa am facut) punand garduri de lemn (sunt la Prakticker) in jurul lor sau plasa de rabit.Atentie la tot ce inseamna conifere pentru ca au urina f. toxica si ard plantele. Noua ne-a facut multe boacane dar nu l-am tinut in tarc. Avem unul doar cand vin musafiri si doar pana intra in casa. Este extrem de loial stapanului, este un caine vajnic de paza si ascultator. Marcarea teritoriului este vital pentru el (doar este principala lui ocupatie...). Va doresc sa aveti rabdare cu el pentru ca va va rasplati inzecit.

| amy3semj1405 explică:

Vreau doar sa-l dezvat si a fost inchis intr-un tarc si acum apara toata curtea. Oase primeste zilnic deala de vita si mari, are jucari, are ceva gen os de cauciuc de ros. Ms de urari. Am gresit oare atunci cand era mic si m-am jucat cu el cu bete si nu l-am certat niciodata daca facea prosti? PS: draga Albert, daca mai dai multe sfaturi din astea iti propun sa-ti faci singur cele sugerate.

| adydassler a răspuns:

Dai niste papuci mai rai sa roada sau oase cat de mari...winkingsa iti traiasca muuuuuult si sanatoswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un ciobanesc german de 1 an care face tot la fel. nu iti recomand sa-l ti prea mult inchis in tarc pentru ca va devenii agresiv.pentru problema cu rosu este normal pentru varsta lor. i-ai niste jucarii pentru a-si ocupa timpul inloc sa iti roada plantele.

| Turdeanul a răspuns:

Incearca sa nu il mai lasi

| Albert_9247 a răspuns:

Omoaral, spanzural, rupei gatul etc