| anonim_4396 a întrebat:

Cainele meu are purici, ce sa. i fac? [pot sa. l dau cu spray de muste?, am mai incercat cu prafuri dar tot degeaba.]?

11 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa-i dai cu spray pentru ca i se va irita pielea.
Sa nu-i cumperi zgarda contra puricilor pentru tot i se va irita pielea.Du-te la farmacia veterinara si intreaba acolo ce este bun in indepartarea puricilor mai bine ii dai cu niste prafuri numai stiu cum se numesc si i le pui la ceafa si va scapa de purici.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Pai... nu il poti da cu spray de muste. Cumparai zgarda anti purici, sau sunt la veterinar niste solutii in care sa ii faci baie. Intereseazate de solutii. Sunt ff bune, pentru ca si cainii nostri de la tara aveau purici si le-am dat cu ea.
Iar praful e si el bun. numaica trebuie sa dai o data sau de 2 ori pe zi si pe o durata de cateva saptamani ( cieste pe borcanelca tr sa scrie).

| Laura a răspuns:

Glumeşti?

| Angiutssa a răspuns:

Pentru el, incercarea asta are moarte.Este evident ca daca spray-ul este "pentru muste" si nu "pentru purici", nu poti sa il folosesti.De asemenea, pe spray-ul "pentru muste" cu siguranta scrie sa nu intre in contact cu pielea.In acest caz,piele de om,piele de caine,tot aia e, pentru ca poate provoca ititatii.Te duci frumusel la farmacia veterinara, ii dai farmacistului/ei detalii despre caine si va stii ce sa iti dea.

| alexmircescu13 a răspuns:

Asculta aici: mergi la farmcia veterinara si cumpara FRONTLINE COMBO. Se pun vreo 2-3 picaturi (depinde cat e de mare cainele) pe ceafa cainelui si nu mai ai treaba cu purici, capuse sau orice alti paraziti. Am doi caini mari si stiu ce vorbesc!

| Mentaaaaa a răspuns:

laughing Nu cu spray... orice ai face nu cu spray ca o sa il usture saracu si nu o sa mai stii ce e cu el. Incearca un sampon sigur merge si eu am incercat la pisicuta mea si nu a mai avut. Doar ca dupa trebuie sa iti iei un piaptan cu peri desi si sa indepartezi "mortaciunile" din blana lui happy

| xAlice a răspuns:

Pai,ai putea sa-i cumperi o zgarda anti-purici,sau ii cumperi un shampon(scuze,nu sunt sigura cum se scrie) special de caini,iar cand ii faci baie,il dai ca el, doar sa nu ii dai pe fata. happy
Nu il mai da cu spay ca il afecteaza, chiar daca nu arata.
Mult successwinking

| Buii a răspuns:

Cumparai un ectocid, si dal pe blanita zilnic pana ii dispar puricii (poate mai raman 1 -2) apoi ii cumperi zgarda, ca aceasta zgarda nu are nici un efect daca puricii sunt deja pe el happy...

| Buii a răspuns:

Sfatu meu este dat din propria experienta pe care am avut-o cu motanu meu, si ecotocidul asta este pentru pisici pentru caini si pentru gaini laughing... te asigur ca o sa dea rezultate

| troller2103 a răspuns:

Nu glumesc laughing incercarea moarte n-are, nu?

| BereLaRece a răspuns:

Daca il dai cu spray de muste ai scapt de pruci si, si de caine!