| Enciu_Lorena_1998 a întrebat:

Cainele meu este un Bichon de 4/5 saptamani si tremura de parca sunt -0 Grade, noaptea plange si nu stiu ce se intampla, mie sa nu moara! Ajutati-ma va rog! DAU FUNDA!* (daca imi apare) Multumesc!
PS: Orice as face nu se linisteste!

Răspuns Câştigător
| tracicus a răspuns:

Draga Lorena, motivul pentru care catelusul tau are un comportament deosebit este :
1) a fost luat prea repede din cuib (in mod normal se ia la 7-9 sapt, in nici un caz mai putin)
2) e normal sa planga nopate adaca e singur, nu iti face griji o sa ii treaca (eu am rottweiler de 9 saptamani si inca mai plange noaptea)
3)intereseaza-te de o mancare bogata in vitamine, daca e luat prea repede din cuib poate sa nu se dezvolte normal, sa devina fricos sau agresiv.
(funda)

| cainirasapura a răspuns (pentru tracicus):

Un crescator afiliat la Asociatia Chinologica Romana,, asta in cazul in care puiul este de rasa (adica cu pedigree) NU are voie sa vanda un pui mai devreme de 8 saptamani! Mai mult ca sigur este un,, buchonel made Romania,, cumparat de la samsarii cu ferme de caini! Puiul nici nu este intarcat la aceasta varta, sistemul imunitar este la pamant (ma indoiesc ca are macar o deparazitare interna si un vaccin) sansele sa dezvolte proble de comportament ca si adult sunt extrem de mari!

| tracicus a răspuns (pentru cainirasapura):

Eu m-au cumparat catelul cand avea 7 sapt si 5 zile..deci se poate si la 7 sapt. nu am pedigree, dar am fost la crescator si am vazut mama si tata care sunt 2 exemplare deosebite. am vacinurile la zi.cred ca e mai ok sa il cumpar de la crescator fara pedigree decat sa cumpar de la ceva firma fantoma care ofera pedigree unor animale tinute in conditii de lagar nazist.+ ca pretul e la jumatate

| Enciu_Lorena_1998 explică (pentru tracicus):

Am luat de la o persoana de incredere ( este un prieten)

| Enciu_Lorena_1998 explică (pentru tracicus):

E o persoana de incredere (un prieten de familie)

| cainirasapura a răspuns (pentru tracicus):

E diferenta MARE intre crescator, inmultitor si samsar! (Crescatori se numesc NUMAI cei care vand catei NUMAI cu PEDIGREE!).Cei la care faci TU referire sunt inmultitori si samsari :))))))))))))) http://www.cainidevanzarerasapura.aaz.ro/......a-de-Caini http://www.cainidevanzarerasapura.aaz.ro/detaliat/mainpage/60397/
Ce-trebuie-sa-cunoasteti-cand-cumparati-un-catel-cu-PEDIGREE?
http://www.cainidevanzarerasapura.aaz.ro/......utorizate!
https://www.facebook.com/......3196289980

| tracicus a răspuns (pentru cainirasapura):

daca stiai in Romania nu ai voie sa inmultesti anumite rase, deci nu ai cum sa oferi pedigree...Nici macar nu sunt recunoscute anumite rase de caine

| cainirasapura a răspuns (pentru tracicus):

Caine de RASA=caine cu PEDIGREE=pui care s-au nascut din parinti ce respecta un STANDARD inregistrat si recunoscut de Federatia Chinologica Internationala (standard care este repectat in Romania NUMAI de crescatorii care au canise afiliate la Asociatia Chinologica Romana www.ach.ro).Daca te referi la caini gen pitbul(rasa recunoscuta oficial este american staffordshire terrie),pechinez imperial,pechirom de Romania(rasa recunoscuta oficial este Pechinese),yorkshire,maltez toy, mini si normal (maltezul si yorkshireul conform standardului fac parte din grupa cainilor de companie de tip TOY,, nu exista talie mini, extra mini, normal etc.,,).As putea sa dau sute de exemple de corcituri si asa zise rase si varietati de rase inventate de INMULTIORI si SAMSARI.In Romania inca mai gasesc destui fraieri si creduli care le mai cred minciunile!

| tracicus a răspuns (pentru cainirasapura):

Deci, daca m-am cumparat calelul la un pret derizoriu de la un vecin care avea o catea de rasa fara pedigree si monta a fost din tata cu pedigree (dus din strainatate, ca in Romania e mai nasol) sunt fraier? nu inteleg nevoia sa ai pedigree...adica, eu mai am acasa un catel din rasa comuna si il iubesc la fel, un om care vrea un caine il vrea pentru cum arata si cat de inteligent este. Daca vreau un caine, cu, care sa merg la un concurs, vreau un caine care are un tata campion, pedigreeul nu il face campion. Eu inteleg ca iti faci reclama, si bine faci, dar pedigreeul nu are valoare pentru mine. Daca catelul a fost luat din cuib la 5 saptamai... poata sa recite din Eminescu, tot nu il vreau. Eu vad pe cei care isi cumpara caine si se lauda ca au pedigee ( de obicei fals) ca persoanele ala ce poarta lantu gros de la gat peste camasa big grin

| cainirasapura a răspuns (pentru tracicus):

Cine are o asemenea mentalitate.....nu stiu cat de departe o sa ajunga in viata. Datorita unor asemea mentalitati avem strazi pline de maidanezi(in opinia multora super caini de rasa:))), aurolaci, cersatori, betivani.Pai datorita crescatorilor care au canise afiliate la AchR si reproduc exemplare TIPICE ne putem bucura astazi de o multitudine de rase canine! Tot fraierii de crescatori afiliati la AchR tin sub control CALITATEA cainilor de rasa(nu vecinul de la scara A cu nea Caisa de la scara D). Daca toti ar gandi ca tine :)))))))))))))))) nu ar mai exista notiunea de,, caine de RASA,,.Sti cand este snobism? Cand toti propietarii de,, TOMBERONEZI; MAIDANEZI, CORCITURI de Romania,, se lauda ca au caine de rasa.Un caine este de RASA doar daca ARE PEDIGREE! Daca vrei vreodata sa intelegi notiunea de caine de RASA va trebui sa pui serios burta pe carte(din pacate gradul tau de cultura chinologica in acest moment=0000).Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa iti raspund. http://www.ach.ro/regulamente.htm http://www.achmb.com/indexro.html

| tracicus a răspuns (pentru cainirasapura):

Datorita unora ca tine sunt plin de maidanezi, pentru ca le bagati in cap ca un caine e bun doar daca are pedigree. Nu are nici o valoare. Oricat incerci, daca vrei in cane de vanatoare, nu o sa il cumperi pentru pedigreii, o sa il cumperi pentru ca a avut un tata bun, daca vrei un caine de lupte nu te intereseaza pedigreeul, il vrei ca a avut un tata campion, daca vrei un caine de casa, il vrei pentru ca iti place cum arata si nu musca, daca vrei un caine de paza, nu pedigreeul in face sa fie rau si sa isi apere proprietatea... am cunoscut un om care voia sa omare cateii pentru ca femela lui bullmasitiff pacatuise cu un ciobanesc german (si isi perduse valoare puilor si nu ii voia nimeni, nici gratis) pentru astea persoane ca voi sunt vinovate. gandeste-te bine 80% dintre cainii de pe strazi vi se datoreaza.

| cainirasapura a răspuns (pentru tracicus):

Tracicus pune mana pe carte.......CARTE,CARTE,CARTE!

| Enciu_Lorena_1998 explică (pentru tracicus):

Nu e cu pedigree, ce ai?!

16 răspunsuri:
| florentina_9904 a răspuns:

Nu te speria ♥asa este el poate ii e frica sa stea singur catelul meu la 4 saptamani putea sa doarma doar daca era langa mine. uneori o sa vezi ca si in somn o sa se agite si o sa planga cand face asa i-al langa tine in pat si invelestel. succes!♥

| mona a răspuns:

Ii este urat sa stea singur si e si micut, joaca-te cu el, i-al in brate

| Decebalul a răspuns:

Sigur nu ii place sa stea singur, iar faptul ca plange e din cauza ca e inca mic, cand o sa creasca nu va mai plange. Asa era si al meu cand era mic. Incearca sa stai cu el mai mult si joacate des. Cand tremura mangaiel, rasfatal, etc. Sper ca te-am ajutat! happy

| qMoonShine a răspuns:

Du-l la doctor! Cu asa ceva nu e de gluma, crede-ma!