| Ge04rge a întrebat:

Cainele meu ma musca cand ma vede in haine de strada sau scoala,dar cand sunt in haine normale nu imi face nimic, haine normale adica haine pe care le port pe langa casa, de la 4 ani mi s-a intamplat asta, in prima zi de scoala in clasa 1-a am lipsit pentru ca m-a muscat cainele si am fost la spital.Deci ce sugestii aveti? Nu mai vreau sa se comporte cu mine de parca sunt un strain.

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Cainele alege un singur stapan din familie, pe restul membrilor doar îi accepta.Nu te considera stapanul lui,ca sa te accepte si imbracat diferit,incearca atunci cand îti iei haine diferite, mergi la el sa te vada, stai de vorba cu el, lasa-l sa te miroasa (ai grija, unii catei nu suporta parfumurile). Exista posibilitatea ca acasa sa nu te dai cu parfum/spray si cand pleci sa ai un miros diferit si de aceea are tendinta de a te ataca. Daca nu asta e problema, iti sugerez sa-l duci la dresaj sau sa-l ti departe de tine(intr-un tarc).

1 răspuns:
| aDEeLAa a răspuns:

Sa te schimbi langa el? Adica sa stai in hainele normale, apoi langa el sa itit iei alt tricou... Poate, poate... O intelege ca schimbi doar hainele.
Oricum, incearca sa vorbesti cu el si cand esti in celelalte haine si uita-te cu dragoste la el